سه‌شنبه 2 مرداد 1403
معاون وزیر جهادکشاورزی :

تلاش برای احیا سازمان پنبه

معاون زراعت وزیر جهادکشاورزی با تأکید بر ضرورت احیاء سازمان پنبه در کشور گفت: تا زمانی که سازمان پنبه وجود داشت، شورای عالی پنبه حامی منافع تولیدکنندگان پنبه بوده و از تصمیم‌گیری‌های غلط در خصوص صنعت پنبه جلوگیری می‌کرد.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ علیرضا مهاجر ظهر یکشنبه ۳ دی‌ماه در سومین همایش بین‌المللی دانش، صنعت و تجارت پنبه که در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: اکثر کشورهای دنیا پیشرفت خود را از صنعت نساجی آغاز کرده‌اند و هیچ کشوری به طور مستقیم پیشرفت خود را از صنایعی نظیر فولاد، پتروشیمی و یا هواپیماسازی آغاز نکرده است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان در کشت پنبه مختار هستند و اگر کشت این محصول برای آن‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد سراغ محصولات دیگر می‌روند، گفت:  کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی و ریسندگی و بنکداران بعد از کشاورزان حلقه‌های بعدی صنعت پوشاک هستند و باید منافع همه حلقه‌ها تامین شود در غیر این صورت صنعت پنبه با شکست مواجه خواهد شد.

معاون زراعت وزیر جهادکشاورزی با توضیح اینکه اگر کشور ما یک میلیارد پیراهن و لباس رایگان وارد کند، صنعت پنبه در مدت یک شب نابود خواهد شد، گفت: به بهانه کوچک کردن دولت سازمان پنبه را منحل و با این تصمیم بزرگترین ضربه به صنعت پنبه کشور وارد شد.

مهاجر ارز چند نرخی و ارزان قیمت را بزرگترین دلیل ضعف صنعت پنبه در داخل کشور برشمرد و اضافه کرد: تا زمانی که وارد کردن پنبه و سایر فرآورده‌های این محصول با ارز ارزان‌قیمت وارد شود، تولید کننده داخلی توان رقابت با محصولات خارجی را نداشته و محکوم به شکست است.

این مقام مسئول با تاکید بر احیاء سازمان پنبه در کشور تصریح کرد: تا زمانی که سازمان پنبه در کشور وجود داشت، شورای عالی سازمان پنبه از منافع تولیدکنندگان دفاع کرده و مانع از این می‌شد که هر یک از زیرمجموعه‌های صنعت پنبه به طور مستقل و بدون درنظر گرفتن منافع دیگران اقدام کند.

وی اقتصادی شدن تولید پنبه را شرط اصلی رونق صنعت پنبه کشور دانست و افزود: باید تولیدکنندگان پنبه مورد حمایت دولت قرار بگیرند و به جدیدترین تکنولوژی برداشت پنبه مجهز شوند، در غیر این صورت همان بلایی که بر سر صنعت خودرو ما آمده گریبانگیر صنعت پنبه می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/f9g7
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان