سه‌شنبه 2 مرداد 1403

توافق با ترکمنستان و آذربایجان برای واردات موقت گاز

مدیرعامل شرکت ملی گاز از میزان واردات موقت به صورت سوآپ ۵ میلیون متر مکعب خبر داد و گفت: پس از توافق ترکمنستان و آذربایجان مجدداً واردات گاز برقرار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در مراسم امضای توافقنامه همکاری مشترک در زمینه بومی سازی تجهیزات و اقلام راهبردی صنعت گاز در جمع خبرنگاران گفت: امروز توافق نامه بیش از ۱۲ گروه کالایی با ارز بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار به امضا رسید و امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم عملیاتی شوند.

وی ادامه داد: هدف گذاری شده تا سقف دو میلیون دلار در حوزه دانش بنیان در سال‌های آینده هزینه شود و وزارت نفت در زمره وزارتخانه‌های پیشرو در حوزه دانش بنیان‌ها است و مسئولان عالی رتبه کشور هم به این موضوع تاکید داشتند و شرکت ملی گاز هم به دنبال این موضوع در سال‌های گذشته اقدامات مناسبی در این عرصه انجام دهد. اقلام و تجهیزات مهمی را بومی کرده و این روند با این توافقنامه سرعت خواهد گرفت.

چگنی اضافه کرد: خوشبختانه ظرفیت ساخت کنتورهای هوشمند در کشور وجود دارد و چندین حوزه دانش بنیان و در این حوزه فعالیت دارند و در پروژه هوشمند سازی نظام توزیع گاز کشور استفاده خواهیم کرد.

به گفته این مقام مسئول ناترازی گاز در کشور وجود دارد ولی تمام تلاش وزارت نفت بر این بوده که با تعریف پروژه‌های جدید و بهینه سازی مصرف، ناترازی را کاهش دهد تا میزان آن نسبت به گذشته کاهش پیدا کند.

معاون وزیر نفت در امور گازها خاطر نشان کرد: واردات به صورت موقت و توافقی که بین ترکمنستان و آذربایجان وجود داشت این توافق ادامه پیدا نکرد و سوآپ گاز قطع شد. احتمالاً این سواپ مجدداً بر قرار می‌شود و میزان واردات موقت ما به صورت سوآپ ۵ میلیون متر مکعب بود که پس از توافق ترکمنستان و آذربایجان مجدداً برقرار می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/antp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان