شنبه 30 تیر 1403
سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری برگزار شد؛

فولاد هرمزگان اولین تولیدکننده فولاد سبز در ایران

سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم به همت فولاد هرمزگان با حضور بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و متخصصان حوزه فولاد کشور آغاز به کار کرد.
به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ فرآیندهای کوره قوس الکتریکی، فرایندهای متالورژی ثانویه، ریخته‌گری و انجماد محصولات ریخته‌گری مداوم، بازیافت حرارت، افزایش بهره‌وری و بهینه‌سازی فرایندهای فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، شبیه‌سازی و کنترل فرایندها، انقلاب صنعتی چهارم، تکنولوژی‌های نوظهور در فولادسازی و ریخته‌گری مداوم و در نهایت محیط زیست و پایداری از جمله مباحثی است که در این کنفرانس به آن ها پرداخته شده است.

در ابتدای این همایش دکتر فتحی، دبیر علمی سومین کنفرانس فولادسازی و ریخته‌گری مداوم از برنامه های پیش روی در این همایش سخن و گفت: تلاش ما این بوده که این کنفرانس متمایز از دو دوره قبل برگزار شود و محورهای کنفرانس بر اساس نیازهای کشور است. این کنفرانس از ۹ محور و ۲۹ زیرمحور تشکیل شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: برای معرفی کنفرانس دعوت‌نامه به ۴۰۰ اساتید داخلی و ۲۰۰ نفر متخصصان بین‌المللی ارسال و سایت شرکت نیز به روز‌رسانی شد. عمده مقالات ما در این دوره در حوز‌ه‌های محیط‌زیست، افزایش بهره‌وری، ریخته‌گری و انقلاب صنعتی چهارم است.

وی بخش های  کنفرانس این همایش را شامل مقالات، کارگاه‌ها و کافه متخصص در حوزه‌هایی مثل فولاد سبز، افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف انرژی و انقلاب صنعتی چهارم ذکر کرد.

همچنین محورهای کافه متخصصان شامل پژوهش و نوآوری، تولید و توسعه پایدار، هوشمندسازی، متالورژی ثانویه ریخته‌گری، فولادسازی و پشتیبانی فنی است.

هزمزگان
فولاد هرمزگان اولین تولیدکننده فولاد سبز در ایران خواهد شد

دکتر معروفخانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم گفت: سال گذشته ۳۶ رکورد در شرکت فولاد هرمزگان ثبت شد و این شرکت از ظرفیت اسمی عبور کرد. در سال جاری نیز ۲۸ رکورد در این شرکت به ثبت رسیده است.

مدیر عامل فولاد هرمزگان در ادامه بیان کرد: برگزاری این کنفرانس منجر به ایجاد یک هم افزایی می‌شود تا از به‌روز‌ترین تکنولوژی‌های دنیا برخوردار شویم. برگزاری این کنفرانس طی ۲ دوره گذشته دستاوردهای درخشانی داشته است. ثبت رکوردهای مداوم در این شرکت حاصل از استفاده تکنولوژی‌های روز دنیا است.

وی گفت: با به‌کارگیری هیدروژن در فرایند احیا مستقیم، فولاد هرمزگان به زودی به نخستین تولیدکننده فولاد سبز در ایران و عاری از آلایندگی کربنی تبدیل خواهد شد. و همچنین باکیفیت‌ترین اسلب با بهره‌مندی از تکنولوژی روز دنیا در شرکت فولاد هرمزگان تولید می‌شود.

دکتر معروفخانی در ادامه بیان کرد: دو مگامدول تولید آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان و ستاره سیمین هرمز، با تکنولوژی روز دنیا در حال احداث است و اکنون پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی دارد. این پروژه ها برای اولین بار در جهان، ۳ محصول آهن اسفنجی به صورت گرم، سرد و بریکت را به طور همزمان تولید و ارائه می کند.

مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: با استفاده ۳۰ درصدی از هیدروژن در فرآیند این پروژه ها در فاز اول، فولاد هرمزگان اولین تولیدکننده فولاد سبز در ایران خواهد شد. همچنین تکنولوژی استفاده شده در این پروژه ها مصرف گاز در فرایند تولید فولاد را به حداقل ممکن می رساند.

بخشی از پیام دکتر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:

صنعت فولاد کشور در حوزه نوآوری و بومی‌سازی افتخارات بزرگی رقم زد. با هم‌افزایی تولید و اهل علم در این کنفرانس شاهد اتفاقات ارزشمندی در صنعت فولاد کشور خواهیم بود. در حوزه بومی‌سازی صنعت فولاد دستاوردهای مهمی حاصل شده است.

با توجه به اهداف توسعه صنعت فولاد در جنوب کشور باید با هم افزایی زمینه انتقال تکنولوژی به سایر شرکت‌های فولادی را فراهم کنیم.

شرکت فولاد هرمزگان در برگزاری این کنفرانس بین‌المللی پیش قدم شده است که دستاوردهای بسیار خوبی داشته است.

سبحانی 1

دکتر سبحانی: فولاد سبز یک الزام اقتصادی است

دکتر سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم گفت: امروز به ظرفیت ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ نزدیک شده ایم اما از این ظرفیت بدلیل مشکلات زیرساختی بخصوص انرژی نمی‌توانیم بهره‌برداری کنیم.

وی افزود: با ۳۲ میلیون تن تولید فولاد حدود ۱۲ میلیون تن صادرات داریم؛ مشکلات حوزه صادرات امکان افزایش بهره‌برداری از ظرفیت تولید و صادرات را محدود کرده است.

سبحانی گفت: وزارت صمت، بیش از ۱۰۰ میلیون تن مجوز جدید صادرات کرده‌ است که این مجوزها امکان بهره‌برداری ندارد و هنوز ظرفیت خالی زیادی در حلقه‌های مختلف زنجیره آهن و فولاد داریم.

وی افزود: فولاد سبز الزام‌آور است و حتی یک الزام اقتصادی دارد چرا که در آینده، واردات فولاد غیرسبز مشمول تعرفه‌های سنگینی خواهد شد.

 فولادهای نسل آینده خواهند آمد

مهندس کاظمی، معاون تکنولوژی فولاد هرمزگان در سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم گفت: فولاد‌های نسل سوم استحکام بالا، اقتصاد چرخشی، تاثیر تکنولوژی‌های نوظهور بر کاهش انتشار کربن از موضوعات کلیدی صنعت فولاد است.

وی افزود: صنعت فولاد تا سال ۲۰۵۰ باید سهم تکنولوژی‌هایی که آلایندگی کمتری دارند را افزایش دهد.

وی ادامه داد: کاهش انتشار کربن با برنامه‌هایی مثل تغییر تکنولوژی جزو برنامه‌های جهانی است و استفاده از کوره‌های قوس با مصرف قراضه مطلوبیت خواهد یافت.

کاظمی بیان کرد: پروژه‌ها و تکنولوژی‌های جمع‌آوری کربن در امارات، برزیل، ونزوئلا، ژاپن و فولادسازانی هم‌چون آرسلور میتال، تیسن گروپ در حال انجام است‌.

وی افزود: تغییرات در تعرفه‌ها و تقاضاهای جهانی ما را مجبور به حرکت به سمت فولاد سبز و کاهش کربن خواهد کرد.محورهای سومین کنفرانس به افزایش بهره‌وری و ارتقای دانش تکنولوژیک صنعت فولاد کمک خواهد کرد.

سلیمانی 1
فولاد نماد توسعه صنعتی در کشور است

نادر سلیمانی، رئیس هیئت اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این همایش گفت:تولید فولاد قبل از انقلاب کمتر از یک میلیون تن بود و هدف‌گذاری برای تولید سالانه یک میلیون تن فولاد دور از ذهن بسیاری از مسئولین کشور در اوایل انقلاب بود.

وی افزود: امروز با ۳۰ میلیون تن تولید، فولاد ایران جایگاه دهم دنیا را کسب کرده که مایه افتخار است. به واقع فولاد نماد توسعه صنعتی در کشور است و شایسته حمایت و قدردانی دولت از صنعتگران آن است.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/zd2x
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان