سه‌شنبه 2 مرداد 1403
رییس هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران:

پوشاک قاچاق بی کیفیت و فاقد استاندارد است

رییس هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران می گوید: پوشاک از مبادی غیررسمی وارد کشور می شود که بدون کیفیت و استاندارد است.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ «سومبات هاکوپیان» روز شنبه در جمع خبرنگاران با انتقاد از ورود پوشاک قاچاق به کشور اظهار داشت: اطلاعات و آمار دقیقی از واردات پوشاک به کشور نداریم ولی طبق اعلام های رسمی حدود سه میلیارد دلار قاچاق پوشاک داریم.

وی افزود: پوشاک چون از مبادی غیررسمی به صورت ارزان قیمت و کیلویی وارد می شود بدون کیفیت و قابل مقایسه با برندهای داخلی نیست.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران با بیان اینکه برندهای ایرانی قادر به رقابت با کالاهای جهانی هستند، گفت: این پوشاک ها از لحاظ کیفیت و تنوع نیاز ۹۰ میلیونی کشور را تامین می کند.

وی تاکید کرد: امروز صنعت پوشاک توانایی برندسازی دارد و پاسخ گوی نیاز کشور را دارد و حتی قابل صادرات را دارد.

هاکوپیان با بیان اینکه برداشتن ممنوعیت وارد تاثیری در از بین رفتن قاچاق پوشاک ندارد، گفت: زمانی که واردات پوشاک آزاد بود ۶۰ میلیون دلار سهم واردات از مبادی رسمی بود و ۶ میلیارد دلار از طریق قاچاق وارد می شد.

وی عنوان کرد: واردات منجر به تعطیلی واحدهای کوچک می شود ولی ما انجمن در کنار فعالان اقتصادی این صنعت قرار داریم ‌و اجازه تعطیلی به هیچ واحدی نمی دهیم.

به گفته هاکوپیان، هر برندی دارای مشتری خاص خود است با این حال باید جلوی واردات قاچاق به نفع تولیدکنندگان داخلی گرفته شود.

وی با بیان اینکه صادرات پوشاک ایران نزدیک به صفر است گفت: در ۲ دهه اخیر به خاطر مشکلات گردش مالی امکان صادرات پوشاک فراهم نشده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران خاطر نشان کرد: در صنعت پوشاک حدود ۵۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند که با اشتغال غیر مستقیم جمعیت ۲.۵ میلیون نفری را شامل می شود.

۱۲۰ تولید کننده قوی در صنعت پوشاک فعال هستند

رییس هیات مدیره شرکت تعاونی تامین نیازهای صنعت پوشاک ایرانیان نیز در این نشست گفت: ۱۲۰ تولید کننده قوی در صنعت پوشاک فعال هستند که برندهای معروف و با کیفیتی را ثبت کرده اند.

رحیم چگنی افزود: واردات قاچاق پوشاک آرام آرام منجر به تعطیلی کارگاه های کوچک می شود این نوع واردات به دنبال تضعیف تولید داخلی است.

وی با بیان اینکه پوشاکی که از کشورهای دیگر به صورت کیلویی و قاچاق وارد ایران می شود از نظر محیط زیستی و استاندارد قابل پذیرش نیستند، ادامه داد: به صورت عمده کالاهایی در این صنعت وارد کشور می شود که از لحاظ کیفیت غیر استاندارد هستند و چون از مبادی غیر رسمی وارد می شوند مالیات و تعرفه های دیگر را شامل نمی شوند از این رو ارزان هستند.

چگنی تاکید کرد: صنعتگران و تولیدگران نیازمند حمایت های مردمی در خرید پوشاک ایرانی هستند کالاهایی باکیفیت، با قیمت مناسب و تنوع در برندهای مختلف در داخل کشورمان عرضه می شود.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/nldo
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان