شنبه 30 تیر 1403

آرامش بازار ارز با افزایش عرضه سکه بدست نمی آید

رییس کل اسبق بانک مرکزی عنوان کرد: آرامش بازار ارز با افزایش عرضه سکه نه تنها بدست نمی آید بلکه باعث می شود موتور افزایش قیمت دلار هم به راه بیافتد.
به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ ولی‌الله سیف درباره سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه و سیاست این نهاد برای افزایش عرضه و طلا به بازار و نگرانی‌ها درباره ذخایر طلای کشور اظهار داشت: قیمت سکه از دو جزء تشکیل شده و دو عامل دارد، یکی از عوامل تعیین کننده قیمت سکه نرخ انس جهانی و عامل دیگر نرخ دلار است. وقتی در قیمت سکه در بازار حباب ایجاد می‌شود یعنی با حاصلضرب انس جهانی در نرخ دلار می ‌بینیم که قیمت سکه در بازار ایران بیشتر است که گفته می شود قیمت سکه دارای حباب است.

رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه تنها راهکار کاهش و رفع حباب سکه افزایش عرضه است، ادامه داد: موضوع حباب سکه باید حل شود و اگر بانک مرکزی نسبت به رشد حباب سکه بی‌تفاوت باشد، حباب سکه می‌تواند موتور افزایش قیمت دلار باشد. بنابراین بانک مرکزی می‌تواند از طریق افزایش عرضه، اثر منفی ناشی از حباب سکه را که می‌تواند آرامش بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد خنثی کند.

وی با بیان اینکه افزایش عرضه سکه برای کاهش حباب قیمتی در بازار روش معمولی بوده و در گذشته هم این اقدام با حراج سکه در بانک کارگشایی انجام می‌شد اما امروز این اقدام با حراج از طریق مرکز مبادله ارز و طلا انجام می‌شود، گفت: به صورت تاریخی بانک کارگشایی عامل مداخله بازار طلا بود و بانک مرکزی سعی می‌کرد از طریق حراج سکه به بازار طلا ورود کند تا نرخ در بازار طلا متعادل شود و از این طریق حباب از بین برود. این اقدام تا رفع حباب قیمتی ادامه پیدا می‌کرد.

سیف تاکید کرد: در ماه‌های پایانی سال فشار تقاضا افزایش پیدا می‌کند و طبیعتا بانک مرکزی با تدابیری باید جلوی این گونه از نوسانات را بگیرد.

رییس کل اسبق بانک مرکزی افزود: البته افزایش عرضه طلا در شرایط عادی و زمانی که در قیمت سکه حبابی وجود ندارد منطقی نیست. عرضه سکه فقط برای از بین بردن حباب قیمتی قابل قبول است و در غیر این صورت نباید به نحوی اقدام شود که حباب منفی به وجود آید.

وی با تاکید بر اینکه افزایش عرضه سکه الزاما به معنای کاهش ذخایر طلا نیست، گفت:‌ باید توجه داشت که بانک مرکزی اجازه واردات طلا را می‌دهد و ممکن است که منبع افزایش عرضه از طلاهای وارد شده باشد البته که بانک مرکزی باید حدی از ذخایر طلا را داشته باشد که در این افزایش عرضه سکه آسیبی به این ذخایر وارد نمی‌شود و افزایش عرضه سکه برای تنظیم  و کنترل بازار به معنای کاهش ذخایر طلا نیست.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/k6ld
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان