شنبه 30 تیر 1403
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی:

افزایش مالیات در آینده نگران کننده است

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بشود ۱۰ درصد این یعنی ما در حال افزایش حجم مالیات بر یک واحد هستیم.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛  عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس گفت: اینکه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بشود ۱۰ درصد قیمت تمام شده محصولات و خدمات را بالا می‌برد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره افزایش مالیات بر ارزش افزوده در بودجه ۱۴۰۳ گفت: اینکه از افراد دارای فرار مالیاتی، مالیات عادلانه اخذ شود کار کاملا درست و به حقی است، اما اینکه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بشود ۱۰ درصد این یعنی ما در حال افزایش حجم مالیات بر یک واحد هستیم.

وی ادامه داد: افزایش مالیات بر ارزش افزوده برای افراد حقیقی و حقوقی آثاری دارد که یکی از این آثار این است که قیمت تمام شده محصولات و خدمات را بالا می‌برد.

حاجی‌دلیگانی اضافه کرد: تاثیر بعدی این است که باعث می‌شود میزان خرید در بازار داخلی کاهش پیدا کند و این مسئله باعث کاهش تولید و همچنین کاهش درآمدهای واحدهای تولیدی و کاهش دستمزد خواهد شد.

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس توضیح داد: وقتی یک موج افزایش قیمت برای بخشی از کالاها داشته باشیم سایر کالاها هم با افزایش قیمت مواجه می‌شوند.

حاجی‌دلیگانی اظهار کرد: با این اتفاق یک موج گرانی در جامعه شکل خواهد گرفت و رکود بخش مولد اقتصاد عمیق‌تر می‌شود، تقاضا و مصرف کلی جامعه را کاهش می‌دهد همچنین بر تولید تأثیر منفی می‌گذارد و گروه‌های درآمد پایین با درآمد محدود هم از این مسئله بیشتر آسیب خواهند دید.

 

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس افزود: در حال حاضر شاهد تورم بالایی در کشور هستیم و افزایش مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند به این تورم دامن بزند و بر مشکلات بیش از پیش بیفزاید.

 

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه اقتصاد یک زنجیره متصل به هم است، بیان کرد: با افزایش مالیات بر ارزش افزوده، شاهد کاهش مصرف به‌دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و در نتیجه تاثیر معکوس بر تولید خواهیم بود.

 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: برخی از موافقان این موضوع مطرح می‌کنند که مالیات بر ارزش افزوده در سایر کشورها خیلی بالاتر از کشور ما است، اما مسئله این است که در این کشورها یک سیستم مالیاتی قوی به صورت هوشمند در حال کار است و درآمد مردم هم بالا است در نتیجه این بالا بودن مالیات بر ارزش افزوده خیلی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

وی بیان کرد: دولت می‌تواند فرارهای مالیاتی را شناسایی کند، معافیت‌های غیرضرور را حذف کند و به گمرک سروسامانی ببخشد نه اینکه از همان ابتدا به سراغ راحت‌ترین راه برود.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/ul42
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان