شنبه 30 تیر 1403

افزایش نرخ جهانی حمل و نقل دریایی

شرکت‌های جهانی پست و تحویل کالا می‌گویند که هزینه‌ها سر به فلک کشیده و نرخ حمل‌ونقل دریایی برای یک کانتینر ۴۰ فوتی به طور مثال از شانگهای به بریتانیا طی یک هفته از ۲۴۰۰ دلار به ۱۰۰۰۰ دلار افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی هشدار داد که شرکت‌های جهانی پست و تحویل کالا با افزایش قیمت‌های حمل‌ونقل دریایی و هوایی و همچنین سرگردانی کشتی‌های باری و عدم عبور آن‌ها از دریای سرخ در پی حملات شبه‌نظامیان حوثی یمن در این دریا، دچار ضرر وزیان‌های شدیدی شده‌اند.

این شبکه به نقل از کارشناسان این صنعت تصریح کرد که این شرایط زنجیره‌های تأمین جهانی را تهدید می‌کند؛ زنجیره‌هایی که پس از سه سال پرتلاطم ناشی از فشارهای تورمی و تاخیرهای طولانی تحویل کالا در دوران کرونا، در حال حاضر با مشکل بزرگی مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، شرکت‌های تحویل کالا می‌گویند که نرخ حمل‌ونقل دریایی برای یک کانتینر 40 فوتی از شانگهای به بریتانیا طی یک هفته از 2400 دلار به 10000 دلار افزایش یافته است.

این در حالی است که قیمت تحویل یک کانتینر 20 فوتی در هفته گذشته 1900 دلار بود. طبق گزارش ها، نرخ تحویل با کامیون در خاورمیانه اکنون بیش از دو برابر شده است.

آلن بائر، مدیرعامل شرکت خدمات حمل و نقل او‌اِل آمریکا OL USA به سی‌ان‌بی‌سی گفت: در طول دوران کرونا، به دلیل تأثیری که این بیماری همه‌گیر بر زنجیره تأمین جهانی داشت، قیمت‌های حمل و نقل آهسته‌تر افزایش یافت.

وی افزود: آنچه ما در اینجا تجربه می کنیم رویدادی (ناگهان) مانند کلید برق است که در آن کشتی‌ها در شرایط واقعی به جای دیگری هدایت می شوند.

بائر در ادامه تصریح کرد که در برخی از خطوط تجاری، نرخ حمل و نقل بین 100 تا 300 درصد افزایش یافته است و “به نظر نمی رسد که این امر کاملاً ناشی از تغییرات عرضه و تقاضا باشد.”

در این گزارش آمده است که 158 کشتی حامل بیش از 2.1 میلیون کانتینر باری تا صبح پنجشنبه مسیر خود را از دریای سرخ منحرف کرده‌اند. ارزش این محموله‌ها بر اساس برآورد مؤسسه ام‌دی‌اس ترانسمودال 50,000 دلار برای هر کانتینر یعنی 105 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

بر اساس گزارش قبلی شبکه سی‌ان‌بی‌سی، بزرگترین خط کشتیرانی جهان یعنی شرکت ‌ام‌اس‌سی MSC، اولین شرکتی بود که نرخ حمل و نقل خود را از مبدأ هند 30 تا 40 درصد افزایش داد.

شرکت‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند که انحراف مسیر کشتی‌های تجاری می‌تواند بر در دسترس بودن محصول تأثیر بگذارد.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/p45n
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان