چهارشنبه 3 مرداد 1403

بالاخره بازار مسکن به ثبات نسبی رسید

بانک‌ها الان بیشترین تملک را به‌صورت سازماندهی شده در تهران دارند.حدود 3400 قرارداد مسکن در مناطق 22گانه در شهر تهران به ثبت رسیده است.

یادداشت/داوود بیگی نژاد_نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک/روند آماری رو به رشد بوده و حدود 17 درصد افزایش را در تعداد شاهد هستیم. اما باید بدانیم در شهر تهران حداقل باید ماهانه حدود 10 هزار قرارداد خرید و فروش مسکن داشته باشیم تا بگوییم این بخش در یک تعادل نسبی که مرز بین رونق و رکود است، قرار بگیرد.

به‌عبارت دیگر تعادل بازار مسکن با معامله 10 هزار فقره برقرار می‌شود،‌ بنابراین در آذرماه حدود 6000 فقره معامله از تعدادی که یک بازار صحیح دارد، فاصله داریم.

این مسئله یک هشدار را می‌دهد و همان بحث همیشگی است که قیمت مسکن با قدرت خرید مردم تطابقی ندارد.

در این صورت با انباشت تقاضا در بازار مسکن مواجه خواهیم شد. همیشه در بحث مسکن تقاضا وجود دارد. اتفاقی که می‌افتد این است که با این آمار به مستاجران کشور افزوده می‌شود و خروجی به سمت مالکیتی نداریم. امکان دارد که خیلی از افرادی که مالک بودند در خرید و فروش‌هایی که انجام می‌دهند جا بمانند و به آمار جمعیتی مستاجران اضافه شوند.

همیشه تمایل به خرید ملک در مردم وجود دارد،‌ اما وقتی میانگین وزنی هر مترمربع مسکن افزایش می‌یابد تعدادی از کسانیکه به خرید تمایل دارند متاسفانه نمی‌توانند به هدف خودشان برسند.

بیشترین انرژی را بخش مسکن از دولت گرفته است؛ انصافا هم باید قبول کنیم که بیشترین توان دولت در این است که به وعده‌های این حوزه عمل کند. اما موضوع این است که شاید یک مقداری شیطنت‌هایی در حال انجام است تا دولت از وعده داده شده جا بماند!

بیشترین پیگیری و انرژی برای بخش مسکن را وزیر راه  وشهرسازی صرف می‌کند.‌ نباید از این موضوع غافل شویم که سال 1400 بانک‌ها یک آمار عجیب متراژی بسیار زیادی را از سبد فروش خارج کردند. سبد فروشی که می‌توانست در جامعه اقتصاد مسکن را به ثبات برساند. بانک‌ها الان بیشترین تملک را به‌صورت سازماندهی شده در تهران دارند.

امیدواریم مردم بتوانند نیازهای مصرفی خود را از بازار مسکن تامین کنند، چراکه بازار مسکن در ثبات نسبی قرار گرفته است.

 

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/muej
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان