شنبه 30 تیر 1403
معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد:

تقویت «ایمینو» و «یونیدرو» در دستور کار است

معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو در حاشیه پنجمین نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت: به دنبال کشف نوآوری و فناوری بخش معدن ایمینو و یونیدرو هستیم تا با همکاری شرکت های دانش بنیان اقدامات لازم در این زمینه را فراهم کنیم.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ محمدرضا موثقی نیا معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو صبح سه شنبه در پنجمین جشنواره ملی فولاد ایران در برج میلاد تهران ضمن گرامیداشت شهدای اخیر حادثه کرمان و شهدای غزه اظهار کرد: به سهم خود خوشحالم که در جمع خِبرگان و نخبگان حوزه فولاد حضور دارم. شاید سال ها پیش تصور حضور چنین جمعیت نخبه و متخصصی را در این جشنواره نداشتیم.

وی افزود: اگرچه صنعت فولاد در کشور توسعه ۸ درصدی داشته اما در سطح بین الملل سهم ۱.۵ درصد داریم و این در حالی است که ما دسترسی به معادن و منابع معدنی، منابع انرژی، مواد اولیه و نیروی انسانی متخصص داریم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: از سویی باید توجه داشت که کشورهایی همچون ژاپن علی‌رغم عدم دسترسی به منابع به دلیل تعریف مقررات حمایتیف استفاده از خلاقیت و نوآوری امروز سهم ۶ درصدی در توسعه صنعت فولاد جهان را دارد.

وی اضافه کرد: هر چند موضوع تحریم مزید بر این تفاوت‌ها بین ایران ودیگر کشورهای تولید شده فولاد شده است اما نمی‌توان گفت تحریم برای ما صددرصد تاثیر منفی را به همراه داشته است جه بسا شاید اگر تحریم نبود ما این حجم از بومی‌سازی را نداشتیم.

موثقی‌نیا با بیان اینکه بر اساس آماری که ارائه شده بومی‌سازی در صنایع فولادی و معدنی حدود ۱.۷ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته است، گفت: البته امروز ارزبری در تولید فولاد عدد قابل توجهی و حدود ۶۵ دلار در تن است و می توان گفت ارزبری فولاد در هر سال حدود چهار میلیارد دلار است و امیدواریم با همت تولیدکنندگان هر سال بتوانیم دسترسی بیشتری به بومی سازی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد از تجهیزات، قطعات و مواد اولیه مورد نیاز در صنایع فولادی و معدنی کشور بومی سازی شده است، ابراز کرد: همچنان همه در تلاش هستند که بتوانند از حداکثر ظرفیت استفاده کنند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع سازندگان، تامین کنندگان و شرکت های دانش بنیان حوزه صنعت فولاد تصریح کرد: این امر جای خوشحالی دارد و می توان گامی را در جهت توسعه زنجیره فولاد برداشت و نقش این جمع را در اقتصاد کشور ارتقا داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سهم صنایع معدنی در GDP کشور کمتر ۷ درصد است، ادامه داد: این سهم قطعا باید افزایش یابد، یکی از گرفتاری‌های امروز مقررات تعریف شده است، باید مقررات زدایی داشته باشیم، فرایندهای تصمیم گیری و تصمیم سازی فعلی طولانی است، تلاش‌های زیادی انجام شده تا حد امکان هموارسازی در سال ۱۴۰۳ انجام شود تا صنایع فولادی بتوانند راحت‌تر و با راندمان بیشتر وظایف خود را انجام دهند.

موثقی نیا گفت: حتما باید در حوزه فعال‌تر کردن شرکت‌های دانش بنیان اقدام کنیم، ما باید مرکز نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی (ایمینو) و یونیدرو را برای استفاده از ایده‌های فناورانه تقویت کنیم چرا که بر این باوریم با توسعه شرکت‌های دانش بنیان ارزش افزوده قابل توجهی حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز حدود ۱۰ درصد از فولاد خام در جهان به فولادهای آلیاژی و صنعتی تبدیل می‌شود، ادامه داد: این نسبت در ایران کمتر از ۳ درصد است و این تفاوت یعنی دستور کار برای اجرا و اینکه ما بتوانیم به عمق فناوری دست یابیم.

انرژی نقطه بحرانی صنایع معدنی و فولادی کشور

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه برای سال‌های آینده باید به حوزه انرژی بیش از گذشته بپردازیم، افزود: امروز انرژی به عنوان نقطه بحرانی در صنایع معدنی و فولادی مطرح می‌شود در صنعت فولاد و حتما باید راه حل های جایگزین مطرح شود.

وی گفت: موضوع کنترل کربن و مسائل زیست محیطی مرتبط با آن موضوعات اخیر آینده ما را با قوانین و مقرراتی رو به رو می‌کند، نباید اجازه دهیم فاصله ما با استانداردهای جهانی افزایش یابد، باید موضوع انتشار کربن را با روش های‌خلاق و فناورانه کاهش دهیم.

بسیاری از خبرگان و نخبگان ما جذب صنایع سایر کشورها شده و می‌شوند

موثقی‌نیا با بیان اینکه به عنوان یک مقام دولتی باید عرض کنم که بسیاری از خبرگان و نخبگان ما جذب صنایع سایر کشورها شده و می‌شوند، افزود: امیدواریم در این زمینه بتوانیم با توسعه شرکت‌های دانش بنیان و حمایت صندوق‌های مربوطه پروژه‌های پر ریسک را در کشور تعریف کنیم و از ایده‌های خلاقانه و نوآورانه حمایت کنیم و در خصوص فناوری و نوآوری از TRL های پایین به TRL های بالا برسیم.

وی با بیان اینکه در شرکت‌های فولادی به ویژه فولادمبارکه، فولاد خوزستان، صنایع مس و سایر شرکت های فولادی اقدامات خوبی صورت گرفته ابراز کرد: اما اقدامات کفایت فاصله ما با تکنولوژی روز دنیا را ندارد و امید خیلی از مسئولان کشور زنجیره فولاد و در واقع صنعتگران و دانشمندان این حوزه است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: ما در ایمیدرو در حد توان و علاقه برای توسعه زنجیره فولاد همکاری خواهیم داشت با امید اینکه طی سال های آینده شاهد رشد این آمارهای ارائه شده باشیم.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/1m03
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان