سه‌شنبه 2 مرداد 1403

سدهای کشور در مرز بی آبی

سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران عنوان کرد: متوسط بارش کشور در سال آبی جاری تا امروز ۴۵ میلی‌متر بوده است.

رشد ۲۱ درصدی خروجی سدهای کشور

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ دوازدهمین گردهمایی رؤسای گروه‌های استانی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.

سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE شرکت مدیریت منابع آب ایران در این گردهمایی، رصد دائمی وضعیت کشور و به ویژه وضعیت استان‌ها و داشتن تحلیل نسبت به شرایط را یکی از وظایف روزانه مدیران استانی خواند.

وی با بیان اینکه علی‌رغم پیش‌بینی‌های هواشناسی، در پاییز بارش قابل توجهی نداشتیم، در خصوص وضعیت بارش‌های کشور بر اساس آمار اعلام شده تا ۵ دی ماه گفت: متوسط بارش کشور در سال آبی جاری تا امروز ۴۵ میلی‌متر بوده است.

آقابیگی خاطرنشان کرد: این در حالیست که کشور بر اساس میزان نرمال بلندمدت ۵۳ ساله باید ۶۶ میلی‌متر باران دریافت می‌کرد که اکنون با ۳۳ درصد کاهش بارندگی در اغلب حوضه‌های آبریز روبرو هستیم و حتی نسبت به سال گذشته که سال بسیار سختی بود، ۸ درصد عقب‌ماندگی داریم؛ به همین دلیل چه در استان‌های پربارش و چه در استان‌های خشک، آمار بارش‌ها نگران‌کننده است.

وی ادامه داد: بر اساس این آمار استان‌هایی مانند تهران، قم، مرکزی، فارس، قزوین، زنجان، البرز و چهارمحال و بختیاری نسبت به بلندمدت با کاهش بسیار زیاد بارندگی و استان‌هایی نظیر خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان با کاهش قابل توجهی مواجه هستند. در این میان تنها استان‌های سمنان، مازندران، خراسان شمالی و گلستان از ۹ تا ۳۰ درصد رشد بارندگی داشته‌اند.

مدیرکل پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه آمار مخازن سدهای کشور نیز خوب نیست، گفت: اکنون مجموع آب ورودی به مخازن سدهای کشور ۴.۶ میلیارد مترمکعب است؛ علی‌رغم ورودی کم به مخازن سدها، میزان خروجی از سدها همچنان بالا و با ۲۱ درصد رشد همراه بوده است و میزان پرشدگی سدهای کشور نیز ۴۰ درصد است.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که مسئله کشور را مسئله آب خواندند و فرمودند «باید برای این مسئله، یک فکر علمی بشود»، تأکید کرد: این فرمایش رهبری، مسئولیت پدافند غیرعامل در بخش آب را بیشتر می‌کند.

آقابیگی تصریح کرد: بی‌توجهی به مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، از عدم باور به شرایط کشور ناشی می‌شود. در صورتی که باید در حوزه پدافند یک کار علمی صورت گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE شرکت مدیریت منابع آب ایران از تدوین نظام‌نامه جدید در حوزه پدافند غیرعامل خبر داد و اظهار داشت: بر اساس این نظام‌نامه ساختار کمیته‌های تخصصی مدیریت بحران استان‌ها تغییر خواهد کرد که اکنون در مرحله تجدیدنظر و ارزیابی نهایی است و پس از ابلاغ آن، جلسات مرتبط در استان‌ها باید با عنوان «ستاد مدیریت شرایط اضطراری» برگزار شود.

آقابیگی خاطرنشان کرد: «نظام‌نامه سلامت، ایمنی، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت نیرو» که با تجمیع سه نظامنامه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو، مدیریت ریسک وزارت نیرو و مدیریت محیط زیست، ایمنی، بهداشت و امور اجتماعی وزارت نیرو تدوین شده، محور برنامه‌ریزی و اقدامات هر سه حوزه در بخش آب کشور است.

وی به ضرورت مطالعه دقیق و عمل به وظایف نظام‌نامه سلامت، ایمنی، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران توسط مدیران ستادی و استانی وزارت نیرو تأکید کرد.

مدیرکل مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه سخنان خود آخرین وضعیت جانمایی ابلاغ شده گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و HSE شرکت‌های آب منطقه‌ای و همچنین دستورکار نظام‌نامه سلامت، ایمنی و محیط زیست مدیریت بحران و پدافند غیرعامل را تشریح کرد.

بنابراین گزارش، در این گردهمایی همچنین دوره آموزشی الزامات و مقررات مربوط به بیمه اموال منقول و غیرمنقول توسط دکتر نیلچیان برگزار شد.

وی در سخنان خود، نسبت به تحقق اهداف بند (چ) ماده ۱۳ قانون مدیریت بحران کشور تأکید کرده و متذکر شد که با توجه به اسناد بالادستی و ضرورت انجام تکالیف قانونی و حفظ زیرساخت‌های مهم آب کشور، باید ارزش واقعی دارایی‌های شرکت‌ها، مطابق کارشناسی بروز شده، احصا و با جامع‌نگری قوانین بیمه، نسبت به تنظیم و انعقاد قراردادهای بیمه اموال منقول و غیرمنقول بیمه‌پذیر و نیز بیمه تمام‌خطر پروژه‌های توسعه‌ای اقدام شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، در ادامه این گردهمایی یک روزه، پیرامون امنیت فضای مجازی و امنیت سایبری سامانه‌های صنعتی و مسئولیت‌های محوله بحث و تبادل نظر صورت گرفت و در پایان نیز جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/s5kx
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان