شنبه 30 تیر 1403
گزارشی از آمار تولید و صادرات فولادی ها در ده ماه امسال؛

صنعت فولاد به وضعیت صنعت خودرو دچار خواهد شد؟

احسان دشتیانه- عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است، چنانچه شیوه برخورد و سیاست‌گذاری با صنعت فولاد ادامه پیدا کند، زنگ خطر به صدا در خواهد آمد و بسیار زود، صنعت فولاد نیز به وضعیت صنعت خودرو دچار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ احسان دشتیانه- عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است، چنانچه شیوه برخورد و سیاست‌گذاری با صنعت فولاد ادامه پیدا کند، زنگ خطر به صدا در خواهد آمد و بسیار زود، صنعت فولاد نیز به وضعیت صنعت خودرو دچار خواهد شد.

بهرام سبحانی در نشست انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که با حضور اعضای هیأت مدیره این انجمن برگزار شد، در ابتدا به ارائه گزارشی عملکرد تولید فولاد کشور طی ١٠ ماهه سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته پرداخته و گفت: تولید محصولات و مقاطع طویل فولادی در ۱۰ ماهه ۱۴۰۲ به میزان ۱۰ میلیون ۶۲۹ هزار تن بوده که ۰.۷ درصد نسبت به میزان تولید در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. تولید محصولات تخت زنجیره فولاد هفت میلیون و ۵۸۶ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۰.۱ درصد افزایش را ثبت کرده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه  محصولات نیمه‌نهایی همچون  شمش که به اشتباه «نیمه‌خام» گفته می‌شوند، افزود: تولید شمش در ۱۰ ماهه امسال به میزان ۲۷ میلیون و ۹۷ هزار تن تولید شده که نسبت به سال گذشته پنج درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی اعلام کرد: تولید آهن‌اسفنجی نیز ۳۰ میلیون و ۲۴ هزار تن ثبت شده که ۹ درصد افزایش و گندله نیز ۷.۷ درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

پتانسیل ۱۰ میلیارد دلار ارزآوری صنعت فولاد / نیازمند اصلاح سیاست‌های صادراتی هستیم

در ادامه امین ابراهیمی- یکی از اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد- اظهار کرد: صنعت فولاد امروز به ظرفیتی نزدیک ۴۵ میلیون تن رسیده و تحریم‌ها ما را در خیلی از حوزه‌ها خودکفا کرده است ولی به دلیل مشکلات زیرساختی تولید کشور خیلی کمتر از این رقم است.

وی افزود: ۱۶ درصد بازار سرمایه را صنعت فولاد و معدن تشکیل می‌دهد؛ حدود ۱۵۰ همت سود شرکت‌های این حوزه در بازار سرمایه است. صنعت فولاد در حوزه صادرات تقریبا سالیانه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار پتانسیل ارزآوری دارد و رشد بسیار خوبی دراین حوزه داشتیم؛ فولاد خوزستان به تنهایی به ۳۸ کشور صادرات دارد.

این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، عمده مشکلات صادرات فولاد را وضع عوارض‌های صادراتی، سیاست‌های چندگانه در حوزه نرخ ارز، کف عرضه‌ در بورس کالا و پراکندگی گسترده‌ای که در شرکت‌های فولادی دانست.

کاهش ۶٣ درصدی پوشش ظرفیت فولاد کشور

در ادامه این نشست، بهادر احرامیان- دیگر عضو هیات مدیره انجمن فولاد- ضمن اشاره به اینکه رشد فولاد در بخش‌های اصلی کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: این درحالی ‌است که ایران همیشه جایگاه قابل توجهی در این میان داشته و با رفع موانع از تولید، امکان ارتقای جهانی رتبه فولاد کشور مهیا است.

وی خاطرنشان کرد: در مقایسه با سال گذشته، آمار رشد تولید فولاد ما تنها پنج درصد بوده است و متاسفانه پوشش ظرفیت فولاد کشور از ۶۵ درصد هم کمتر شده است (در حدود ۶٣ درصد قرار دارد) رشد صنعت فولاد در حال کاهش است و عوامل مختلفی از جمله زیرساخت‌های برق و گاز در این میان تاثیرگذار هستند.

صنعت فولاد را به سرنوشت صنعت خودرو دچار نکنید

احسان دشتیانه- عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد– در این نشست انجمن فولاد، تصریح کرد: امروز صنعت فولاد به راحتی مورد حمله قرار می‌گیرد و همه ضعف‌ها به گردن فولادی‌ها می‌افتد؛ این درحالیست که صنعت فولاد مسیر را اشتباه نرفته است.

وی افزود: در حالی که صنعت فولاد کشور تنها پنج درصد مصرف انرژی دارد اما همه مشکلات محدودیت برق و گاز را به گردن صنعت فولاد می‌اندازند. در شرایطی که ما تحریم هستیم و مازاد تولید داریم، وضع عوارض صادراتی و دریافت علی‌الحساب مالیات برای صنعت فولاد بسیار  تاسف‌بار است.

احرامیان ضمن تاکید بر لزوم رسیدگی این موضوع از جانب ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: این درحالی‌است که وزارت اقتصاد و صمت تا حدودی از صنعت فولاد حمایت می‌کنند. گرانی‌ها  و تورم نیز بعضاً به گردن صنعت فولاد انداخته می‌شود.

 

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/su7j
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان