چهارشنبه 3 مرداد 1403

قطر سومین کشور صادرکننده گاز مایع در سال 2023

پس از آمریکا و استرالیا، قطر در جایگاه سوم لیست بزرگترین کشورهای صادرکننده گاز مایع طبیعی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ پس از امریکا و استرالیا، قطر در جایگاه سوم لیست بزرگترین کشورهای صادرکننده گاز مایع طبیعی قرار گرفته است.  امریکا برای اولین بار در سال 2023 در صدر لیست بزرگترین کشورهای صادرکننده گاز قرار گرفت.

بر اساس داده های «بلومبرگ» در روز چهارشنبه (3 ژانویه) امریکا در سال گذشته 91.2 میلیون تن گاز طبیعی مایع صادر کرده که این امر برای این کشور یک رکورد به شمار می آید.

داده های بلومبرگ حاکی از آن است که تولید زیاد گاز طبیعی مایع امریکا در سال گذشته در نتیجه راه اندازی مجدد میدان گازی « Freeport LNG» در تگزاس بوده که پس از آتش سوزی و انفجار میدان مذکور در ماه ژوئن سال 2023 به مدت چند ماه بسته شده بود.

از طرفی دیگر قطر، بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی مایع در سال 2022، برای اولین بار دست کم از سال 2016، در تولید گاز طبیعی کاهش 1.9 درصدی داشته که از نظر انتقال سوخت فوق سرد سقوط دو پله ای داشته است.

بر اساس داده های بلومبرگ، استرالیا در جایگاه دوم این لیست قرار دارد زیرا در مقایسه با سال 2022 در حجم صادرات گاز آن تغییری صورت نگرفته بود.

انتظار می رود طی سال جاری دو پروژه جدید گاز مایع پروژه «بلکماینز» وابسته به شرکت « ونچر گلوبال ال‌.ان.جی» و پروژه «گولدن باس» در تگزاس که متعلق به «اکسون موبیل» و «قطر انرژی» هستند، وارد فاز خدمت‌رسانی شوند.

این دو پروژه در صورت به کار بردن تمام ظرفیت تولیدی خود در کنار هم حدود 38 میلیون تن گاز طبیعی بیشتری تولید خواهند کرد.

قطر انرژی قصد دارد به طور تدریجی تولید خود را در روز به 19.7 میلیارد فوت مکعب افزایش دهد و این امر با ورود 6 قطار مایع سازی جدید در دو پروژه توسعه میدان گازی شمالی محقق می شود.

از سال 2011 تا 2021 ظرفیت صادرات قطر با 13.3 میلیارد فوت مکعب، ثبات داشته است.

بر اساس آمار سال 2022 بیش از 70 درصد از صادرات گاز مایع قطر به آسیا و 25 درصد به اروپا بوده است.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/07ne
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان