چهارشنبه 3 مرداد 1403

افزایش وام‌دهی بانک‌ مرکزی به شبکه بانکی

صعود نرخ سود بازار بین بانکی در هفته‌ای که گذشت پس از آن رخ داد که وام‌دهی بانک مرکزی به شبکه بانکی در این هفته، در مقایسه با هفته پیش از آن افزایش پیدا کرده بود.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ بانک مرکزی در ادامه روند هفتگی خود در به‌روزرسانی نرخ‌های بهره بازار پول، جدیدترین آمار و ارقام مربوط به دو مورد از مهم‌ترین نرخ‌های بهره این بازار، یعنی نرخ بهره بین بانکی و همچنین نرخ ریپو در هفت روز منتهی به 6 دی ماه را منتشر کرد؛ آماری که بررسی آن حاکی از آن است که نرخ سود بازار بین بانکی در هفته‌ای که گذشت به روند صعودی خود ادامه داده و برای سومین هفته متوالی رشد کرده است.

در مقابل اما حداقل نرخ توافق بازخرید که با نام نرخ ریپو در ادبیات اقتصادی شناخته می‌شود، در هفته اول دی ماه تغییری نکرده تا ثبات آن در 23 درصد از ابتدای سال ادامه یابد.

بین بانکی 10.06

رشد 0.04 درصدی سود بین بانکی

با استناد به آخرین داده‌های بانک مرکزی از تغییرات نرخ بهره بازار بین بانکی، نرخ مذکور در هفته منتهی به ششم دی ماه سال جاری، رشدی 0.04 درصدی را شاهد بوده و روند رو به بالای خود را برای سومین هفته متوالی حفظ کرده است. در نتیجه این تغییر میانگین موزون نرخ بهره بین بانکی در پایان این هفته به سطح 23.59 درصدی رسیده است؛ رقمی که بالاترین میزان ثبت شده از ابتدای آذر ماه به این سو محسوب می‌شود.

در حالی که بانک مرکزی در هفته منتهی به 29 آذر ماه، حدود هزار و 700 میلیارد تومان در بازار بین بانکی تزریق کرده بود، این رقم در این هفته به سه هزار و 750 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. از سوی دیگر اما میزان وام‌دهی بانک مرکزی در بازار باز به بانک‌ها و موسسات اعتباری در این هفته با وجود افزایش سفارش‌های ارسالی بانک‌ها، در رقم 127.8 هزار میلیارد تومانی ثابت ماند.

بانک‌ها و موسسات اعتباری در برخی شرایط، طی فعالیت‌های روزمره خود دچار کسری منابع نقد می‌شوند. در چنین شرایطی بانک‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از سازوکار بازار بین بانکی و استقراض از دیگر بانک‌ها، این کسری را جبران کنند. البته گاهی اوقات بانک مرکزی نیز در این بازار مداخله کرده و بخشی از نیاز بانک‌ها را برآورده می‌کند.

این در حالیست که بانک‌های وام‌گیرنده وظیفه دارند که این مبلغ را در سررسیدی از پیش تعیین شده که به طور معمول یک روزه است و با نرخ بهره‌ای از قبل مشخص شده که نرخ بهره بین بانکی نامیده می‌شود، به بانک وام‌دهنده بازگردانند.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/30s2
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان