دوشنبه 1 مرداد 1403

بانک‌ها بهترین مجری برای ساخت مسکن هستند

ساخت دو میلیون خانه برای اقشار ضعیف کشور، نیازمند حمایت همه‌جانبه بانکها دارد.

رامین گوران_دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن/ساخت دو میلیون خانه برای اقشار ضعیف کشور، نیازمند حمایت همه‌جانبه بانکها دارد.

با ارزیابی روندی که دولت برای تحقق وعده خود درخصوص ساخت ۴ میلیون واحد مسکن درپیش گرفته است، بعید نیست که بانک ها شرایط دیگری برای متقاضیان مسکن ایجاد کنند.

در این طرح دولت نتوانسته متقاضی را به درستی شناسایی کند و به موازات، منابع خود را برای اجرای صحیح این طرح به خوبی تعریف نکرده است؛ این در حالی است که بانک‌ها در حوزه تامین مالی ساخت مسکن همراهی لازم را با سازمان‌هایی که مجری این کار هستند، ندارند.

تا به حال صرفا بانک مسکن در اجرای این طرح مشارکت داشته و برخی بانک‌ها هم به تازگی در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند؛ ضمن اینکه بانکها عموما نسبت به طرح‌های متقاضی محور پاسخگو نیستند، این در حالی است که طرح‌ها در بخش مسکن باید سازنده محور باشند تا پروژه‌ها به نتیجه برسند.

باید زمینه‌ها آماده شوند تا سازنده‌ها تولید کنند و بعد به دنبال متقاضی باشیم نه این که از اول کار مردم را پای کار بیاوریم.

مبنای این که مشخص شود چه تعداد واحد در حال ساخت در استان‌های مختلف است، بانک مسکن به عنوان مجری این طرح است که اعلام کرده در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۰۰ هزار واحد به قرارداد بانک مسکن رسیده و حتی در صورتی که این آمار دو برابر شده باشد، اعلام ساخت دو میلیون مسکن عجیب و غریب است.

در زمینه تحویل تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن صحبت های زیادی شنیده شده اما پروژه‌ای که در سال ۱۴۰۱ شروع شده است چگونه می‌تواند کارش به تحویل رسیده باشد.

ممکن است واحدهای اقدام ملی مسکن به جای طرح نهضت ملی مسکن تحویل داده شده باشد، در غیر این صورت این ساخت و ساز ۲ سال زمان می‌برد.البته پیشرفت‌هایی را در این بخش داریم و ۱۰۰ هزار واحد پیشرفت بالای ۸۰ درصد داشته‌اند

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/jjat
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان