سه‌شنبه 2 مرداد 1403

روبرویی پتروشیمی ها با هزینه های سنگین

سرمای بی سابقه سال گذشته ابتدا محدودیت‌هایی برای سیمانی‌ها، صنایع عمده، نیروگاه‌ها و در نهایت برای پتروشیمی‌ها رقم زد و امسال با وجود آنکه برودت هوا نسبت به سال گذشته ۱۵ روز دیرتر آغاز شد، اما همزمان با ورود اولین موج سرما در برخی از نقاط ایران محدودیت سیمانی‌ها، صنایع عمده، نیروگاه‌ها و حتی پتروشیمی‌ها آغاز شد.

محمدرضا پورابراهیمی_رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس/ سال گذشته با افزایش برودت هوا منجر به کاهش تولید و افزایش قیمت برخی از محصولات شد.

ایجاد محدودیت برای صنایع در حالی رقم خورد که وزارت نفت چندی پیش پیشنهاد ذخیره سازی گاز توسط صنایع را مطرح کرد.

تمامی پتروشیمی‌های گازی کاهش تولید داشته‌اند از خراسان گرفته تا یاسوج تمامی پتروشیمی‌های متانولی و اوره‌ای ظرفیت تولید شأن به ۷۰ درصد رسیده است.

ریشه گران شدن فولاد، بورس نیست بلکه بی‌تدبیری در تأمین اقلام مربوط به بهای تمام‌شده در این بخش است که از طریق محدودیت گاز و برق حاصل می‌شود و نباید آدرس غلط به جامعه و اقتصاد کشور بدهیم.

باید بهای تمام‌شده تولید فولاد را پایین بیاوریم. هزینه‌های سنگینی که دو ماه قطعی برق و گاز برای بخش فولاد ایجاد می‌کند، حتماً می‌تواند بهای تمام‌شده این بخش را افزایش دهد؛ بنابراین وقتی بهای تمام‌شده تولید بالا برود، قیمت مصرف‌کننده افزایش پیدا خواهد کرد.

ازاین‌رو اگر کسی می‌خواهد قیمت فولاد کاهش پیدا کند، باید عوامل تولید اعم از سوخت، خوراک با قیمت پایین و مستمر در اختیار تولیدکننده قرار دهد و گاز را در زمستان و برق را در تابستان به مدت دو ماه قطع نکند.

با این حال ایجاد محدودیت‌هایی در بخش‌های مختلف؛ نیروگاهی، صنایع عمده و پتروشیمی‌ها برای تأمین گاز پایدار در بخش خانگی و سایر بخش‌ها همچنان مد نظر است.اتفاقی که سال گذشته با افزایش برودت هوا منجر به کاهش تولید و افزایش قیمت برخی از محصولات شد. سال گذشته پس از محدودیت در نظر گرفته شده برای پتروشیمی‌ها کاهش ۳۰ درصدی تولید را به دنبال داشت به طوری که محدودیت ایجاد شده منجر به کاهش ۳۰ درصدی تولید پتروشیمی‌های گازی شد.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/qjio
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان