دوشنبه 1 مرداد 1403
نائب رئیس اتاق ایران مطرح کرد:

واردات ماشین آلات معدنی نیازمند ارز دولتی

نائب رئیس اتاق ایران معتقد است ورود ماشین‌آلات به کشور مستلزم این است که شرایط ارزی کشور بهتر از آنچه امروز هست باشد، تنها مانعی که بر سر راه واردات ماشین‌های معدنی و نوسازی آنها وجود دارد، نبود ارز است.
به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ محمدرضا بهرامن، نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره آنچه تاکنون با هدف نوسازی ماشین‌آلات معدنی صورت گرفته گفت: ورود ماشین‌آلات معدنی ممنوع بود و این ممنوعیت سه سال تداوم داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه استهلاک در بخش معدن بالاست و هر معدنی که راه‌اندازی می‌شود دست‌کم به چهار ماشین نیاز دارد، در این سه سال در استفاده از ماشین‌آلات معدنی مشکلات زیادی وجود داشت؛ بر همین اساس تشکل‌ها و سازمان‌های مربوط از جمله خانه معدن، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صمت وارد عمل شدند و کمیته‌ای برای تامین ماشین‌آلات معدنی و نیازسنجی تمام ماشین‌آلات استخراج معادن و تولید مواد معدنی شکل دادند.

بهرامن ادامه داد: در همین راستا اقداماتی برای تولید ماشین‌آلات سبک صورت گرفت و اجازه واردات ماشین‌های سنگین نیز داده شد، با این حال شرایط ارزی کشور مناسب نیست و اگر این طور نبود امروز می‌توانستیم نوسازی ماشین‌آلات معدن و صنایع معدنی را به معنای واقعی اجرا کنیم.

نائب رئیس اتاق ایران تصریح کرد: اگر قرار است کشور رشد 13 درصدی را در بخش معدن تجربه کند در حالی که رشد آن امروز حدود 3.5 درصد است به حرکتی برای تامین تجهیزات نیاز دارد. ماشین‌آلات تولید داخل می‌تواند نیاز واحدهای کوچک‌مقیاس را تامین کند اما در معادن بزرگ‌مقیاس ماشین‌آلات وضعیت مناسبی ندارند.

وی همچنین اظهار کرد: سیاست‌های حکمرانی در بخش معدن این است که ماشین‌آلات به کشور وارد شود و این امر مستلزم این است که شرایط ارزی کشور بهتر از آنچه امروز هست باشد، تنها مانعی که بر سر راه واردات ماشین‌های معدنی و نوسازی آنها وجود دارد، نبود ارز است.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/if9d
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان