چهارشنبه 3 مرداد 1403

چرا برنج پاکستانی در بازار محبوب است؟

صادرات برنج پاکستان در سال جاری رکورد زد و در حال حاضر به عنوان برنج محبوب بازار عرضه می شود. 

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ صادرات برنج پاکستان در نیمه اول سال مالی به دلیل افزایش محصول و تقاضای بین‌المللی قوی، بیش از ۷۶ درصد افزایش یافته است. بر اساس داده‌های منتشر شده اداره آمار پاکستان (PBS)، از جولای تا دسامبر ۲۰۲۳، این کشور برنج به ارزش ۱.۶۳ میلیارد دلار صادر کرده است که نسبت به ۹۲۷ میلیون دلار در مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ افزایش قابل‌توجهی داشته است که نشان‌دهنده رشد ۷۶.۵ درصدی است.

بخش برنج در پاکستان از نظر درآمدهای صادراتی، اشتغال داخلی، توسعه روستایی و کاهش فقر اهمیت قابل‌توجهی دارد. برنج یک محصول حیاتی غذایی و نقدی است که ۳ درصد به ارزش افزوده کشاورزی و ۰.۶ درصد به تولید ناخالص داخلی کمک می‌کند و آن را به دومین محصول اصلی غذایی پس از گندم تبدیل می‌کند. پاکستان در حال حاضر ۱.۴ میلیارد دلار برنج در سطح جهان صادر می‌کند، در حالی که کل واردات برنج جهان به ۱۹.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

از نظر جغرافیایی، تقاضا برای برنج پراکنده است و واردکنندگان عمده آن در آسیا، خاورمیانه و آفریقا قرار دارند. چین به‌عنوان واردکننده قابل‌توجهی است که یک چهارم کل تجارت را به خود اختصاص می‌دهد و تقاضای فزاینده‌ای برای برنج در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه وجود دارد.

به نقل از پاکستان تودی، صادرکنندگان پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به افزایش فعلی در انواع مختلف برنج، صادرات کلی برنج می‌تواند به رقم تاریخی ۳.۵ میلیارد دلار برسد.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/sy5u
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان