چهارشنبه 3 مرداد 1403

چرا نباید در پیش فروش جدید سایپا شرکت کنیم؟

قیمت کوییک GXR-L در کارخانه در آستانه پیش‌فروش فوق‌العاده سایپا پنج میلیون افزایش پیدا کرد. همین اتفاق حاشیه سود خرید کوییک از کارخانه را به حدود ۱۰ درصد رساند که کمتر از بقیه محصولات داخلی است و می‌تواند از جذابیت شرکت در پیش‌فروش سایپا کم کند.

به گزارش اکوبان نیوز؛ کوییک GXR-L بااینکه به‌اسم نسخه ارتقایافته کوییک معرفی می‌شود، اما در واقع فقط سه درصد نسبت به کوییک دنده‌ای نسل قبلی قدرت فنی بیشتری دارد و تفاوت چشمگیری بین موتور M ۱۵ قبلی و M ۱۵ i که روی کوییک GXR-L استفاده شده، به‌چشم نمی‌آید. از طرفی تمام محدودیت‌های مرسوم در پیش‌فروش خودروسازان همزمان با عرضه کوییک GXR-L وجود دارد و داشتن پلاک انتظامی فعال می‌تواند مانعی برای خرید کوییک از سایپا باشد.

افزایش قیمت کوییک در آستانه پیش‌فروش

قیمت کوییک GXR-L در کارخانه حدود پنج میلیون افزایش پیدا کرد. در آستانه پیش‌فروش تیرماه سایپا، قیمت کوییک GXR-L از ۳۷۹ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان به ۳۸۴ میلیون و ۸۲۴ هزار تومان تبدیل شد و دقیقا چهار میلیون و ۹۸۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.

افزایش قیمت کوییک GXR-L البته همزمان با بخش دیگری از محصولات سایپا کلید خورد و کنار کوییک، مدل‌های دیگری، اما خودرویی که از نیمه دوم فروردین به فهرست محصولات سایپا اضافه شده، حالا نسبت به ارزان‌ترین نسخه یعنی کوییک SR دنده‌ای حدود ۹۰ میلیون بیشتر پیش‌فروش می‌شود. کوییک SR دنده‌ای که با استاندارد‌های ۸۵ گانه در فهرست محصولات سایپاست، در کارخانه حدود ۲۹۶ میلیون قیمت دارد.

حاشیه سود خرید کوییک GXR-L؛ تقریبا ۱۰ درصد

قیمت کوییک GXR-L در بازار آزاد به‌طور متوسط ۴۳۵ میلیون تومان است. عددی که می‌تواند برای متقاضیان طرح پیش‌فروش سایپا اهمیت بالایی داشته باشد. تفاوت قیمت کوییک GXR-L کارخانه و بازار به‌این ترتیب ۵۱ میلیون تومان با به‌عبارتی حدود ۱۰ درصد محاسبه می‌شود که نسبت به اغلب خودرو‌های داخلی کمتر است.

شاهین دنده‌ای به‌عنوان یکی دیگر از محصولات سایپا، در کارخانه ۴۴۰ میلیون تومان و در بازار آزاد ۷۳۵ میلیون ارزش دارد. اختلاف قیمت شاهین دنده‌ای در کارخانه و بازار به حدود ۴۰ درصد می‌رسد. حتی شاهین اتوماتی که در کارخانه و بازار به‌ترتیب ۶۵۰ و ۸۳۰ میلیون فروخته می‌شود، حاشیه سود تقریبا ۲۰ درصدی برای خریداران دارد که نسبت به کوییک GXR-L بهتر است.

ساینا S دنده‌ای بنزینی نیز که از حیث اقتصادی بی‌شباهت به کوییک GXR-L نیست حاشیه سود بیشتری دارد و در صورت پیش‌فروش می‌تواند سود ۹۰ میلیون تومانی را در پی داشته باشد.

 

کوییک GXR-L؛ تقریبا همان کوییک معمولی

کوییک GXR-L به‌اسم کوییک ارتقایافته و بعد حذف کوییک معمولی به جمع محصولات سایپا اضافه شد. محصولی که در ظاهر همان کوییک S قبلی است و از حیث فنی تفاوت شگرفی با کوییک دنده‌ای نسل قبلی ندارد.

کوییک GXR-L به‌جای پیشرانه معروف M ۱۵، به پیشرانه M ۱۵ i مجهز شده است. تاثیر این اتفاق باعث شده حداکثر قدرت موتور از ۸۷ اسب‌بخار به ۹۰ اسب‌بخار برسد و گشتاور خروجی به‌جای ۱۲۸ نیوتن‌متر، ۱۳۷ نیوتن‌متر تبدیل شود.

کوییک GXR-L به این ترتیب در بخش موتور فقط سه درصد قدرت بیشتری نسبت به کوییک دنده‌ای قبلی دارد و خود سایپا در معرفی کوییک GXR-L روی کاهش مصرف سوخت بنزین تاکید می‌کند. کوییک GXR-L در این بخش به‌جای سوزاندن هفت لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر، سه‌دهم لیتر کمتر مصرف می‌کند.

کوییک GXR-L نسبت به کوییک کوییک GXR-H نیز از آپشن‌های کمتری برخوردار است و می‌توانیم در بخش فنی به‌چیز‌هایی مثل گیربکس پنج‌دنده دستی، حداکثر سرعت ۱۶۰ کیلومتری، باک تقریبا ۴۰ لیتری و رینگ ۱۴ اینچ اشاره کنیم.

پیش‌فروش سایپا با محدودیت‌های قبلی

پیش‌فروش فوق‌العاده کوییک سایپا در کارخانه درحالی کلید خورده که تمام محدویت‌های قبلی پابرجاست. در سال‌های گذشته امکان خرید خودرو برای اشخاص با پلاک انتظامی فعال وجود نداشت و در طرح پیش‌فروش سایپا تیرماه، این مورد به قوت خود باقی است. البته اگر حداقل پنج سال از عمر پلاک گذشته باشد، مانعی وجود نخواهد داشت.

شرایط پیش‌فروش کوییک سایپا به‌شکلی است که حداقل سن متقاضی باید ۱۸ سال باشد. شرط داشتن گواهی‌نامه رانندگی مثل بقیه پیش‌فروش‌هایی که توسط خودروسازان انجام می‌شود، وجود دارد. متقاضی خرید کوییک از کارخانه نباید در دو سال گذشته محصولی از ایرانخودرو و سایپا دریافت کرده باشد.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/jebl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان