چهارشنبه 3 مرداد 1403
عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بیان کرد:

کاهش مصرف بنزین با ورود خودروهای برقی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق از تصویب واردات خودروهای سواری برقی به کشور خبر داد و گفت: این مسئله گامی مهم در جهت کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا است. با تنوع بخشیدن به بازار خودرو و معرفی خودروهای برقی، کشور می تواند به دور شدن از سیستم های حمل و نقل وابسته به بنزین تشویق شود.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون، گفت: مصوبه‌ای امروز در کمیسیون تلفیق مجلس در رابطه با واردات خودروهای سواری برقی به کشور تصویب شده است که گامی مهم در جهت کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا است. با تنوع بخشیدن به بازار خودرو و معرفی خودروهای برقی، کشور می تواند به دور شدن از سیستم های حمل و نقل وابسته به بنزین تشویق شود.

وی ادامه داد: در همین راستا نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق برای تسهیل واردات خودروهای برقی کاهش عوارض واردات را نیز تصویب کردند. هدف از این اقدام، مقرون به صرفه تر و قابل دسترس‌تر کردن خودروهای برقی برای مصرف کنندگان ایرانی است. کاهش تعرفه‌های واردات، تشویق می‌کند که به سمت استفاده از خودروهای برقی به جای خودروهای بنزینی معمولی برویم که در نهایت به کاهش مصرف بنزین و آلایندگی هوا کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اهمیت این موضوعات،گفت: این مصوبه بر واردات خودروهای سواری برقی، کاهش عوارض واردات و افزایش انگیزه برای توسعه خودروهای الکتریکی داخلی تمرکز کرده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق در رابطه با اهمیت واردات خودروهای سواری برقی گفت: یکی از انگیزه های اولیه برای تسهیل واردات و بومی سازی خودروهای برقی و هیبریدی، نیاز مبرم به کاهش مصرف بنزین است. خودروهای بنزینی با مصرف بالای خود و با وجود کیفیت خوب بنزین منبع مهمی از آلایندگی به دلیل مصرف بالای بنزین در خودروهای داخلی هستند. با انتقال به وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی که به برق و منابع انرژی جایگزین متکی هستند، می توان وابستگی به بنزین را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

وی ادامه داد: همچنین ترویج واردات و توسعه خودروهای برقی و هیبریدی می تواند به طور موثر آلودگی هوا را کاهش دهد. وسایل نقلیه هیبریدی آلاینده‌های کمتری نسبت به خودروهای معمولی منتشر می‌کنند، زیرا موتورهای الکتریکی آنها به کاهش احتراق سوخت کمک می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی می تواند منجر به بهبود کیفیت هوا و ایجاد محیط های زندگی سالم برای شهروندان شود. تغییر به سمت اجازه و تسهیل واردات خودروهای سواری برقی می تواند با کاهش تقاضا برای بنزین به کاهش این مشکل کمک کند.

وی در ادامه با اشاره به دیگر مصوبه کمیسیون تلفیق،گفت: همچنین در فرآیند اصلاح لایحه بودجه 1403 در کمیسیون تلفیق، امروز مصوب شد که منابع حاصل از حقوق گمرکی واردات خودروهای برقی به عنوان مشوق و تسهیلات برای توسعه تولید خودروهای برقی داخلی استفاده گردد. هدف این رویکرد حمایت از رشد صنعت خودروهای الکتریکی داخلی است که منجر به ایجاد شغل و رشد اقتصادی می شود. مجلس شورای اسلامی بر اهمیت سرمایه گذاری در توسعه حمل و نقل الکتریکی و هیبریدی در کشور تاکید دارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت با این حکم مجلس باید با ارائه تخفیف‌های جدید برای سرمایه‌گذاری در این بخش، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را به مشارکت در رشد زیرساخت‌های خودروهای الکتریکی و گسترش تولید خودروهای برقی تشویق کند. این سرمایه گذاری نه تنها آلودگی را کاهش می دهد بلکه به پیشرفت های فناوری و توسعه اقتصادی نیز کمک می‌کند.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/yo4m
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان