سه‌شنبه 2 مرداد 1403

17 میلیون تن ذخایر معادن لیتیوم در همدان

مدیر کل صمت استان همدان از میزان ذخایر بیش از 17 میلیون تن لیتیوم در همدان خبر داد. 

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز به نقل از  روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان همدان، احمد شانیان مدیرکل صمت استان همدان با بیان اینکه بهره‌بردار معادن لیتیوم به‌ زودی مشخص می‌شود، افزود: در این راستا با چند شرکت معتبر دولتی و خصوصی مذاکراتی صورت گرفته و در هفته‌های آینده نتیجه این رایزنی‌ها و بهره‌بردار این ذخایر معدنی مشخص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کشف ذخایر لیتیوم اقدامی بزرگ و ماندگار برای آینده اقتصادی استان همدان است،
افزود: از زمان صدور گواهی کشف تا پروانه بهره‌برداری حداقل یک‌سال زمان نیاز است از همین رو گواهی کشف نخستین محدوده لیتیوم در اردیبهشت‌ماه امسال و محدوده دوم نیز در چند هفته اخیر صادر شده و پروانه بهره‌برداری نیز در زمان مقرر صادر می‌شود.

مدیرکل صمت استان همدان با بیان اینکه رسیدن معادن لیتیوم به مرحله گواهی کشف فرآیندی پیچیده دارد، خاطرنشان کرد: ابتدا باید پروانه اکتشاف، سپس گواهی کشف و بعد از آن پروانه بهره‌برداری صادر شود که برای هر دو محدوده لیتیوم استان گواهی کشف صادر شده است.

وی با اعلام اینکه بهره‌برداری لیتیوم در کشور بی‌سابقه است گفت: همدان پرچم‌دار این دستاورد بزرگ است و بهره‌برداری و فرآوری این ماده ارزشمند نیازمند تکنولوژی و عملیات اجرایی دانش‌ بنیان محور است.

شانیان با بیان اینکه بهره‌برداری لیتیوم برای نخستین‌بار در کشور انجام می‌شود اظهار داشت: از آنجا که الگویی در این زمینه نداریم، در حال حاضر نمی‌توانیم برای سرمایه‌گذاری مورد نیاز این پروژه بزرگ برآورد قطعی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: وجود دو محدوه معدنی لیتیوم فرصتی ارزشمند برای استان و کشور محسوب می‌شود و نویدبخش توسعه صنعتی و معدنی است از همین رو امیدواریم بتوانیم چرخه استخراج و فرآوری این ذخایر غنی و بی‌نظیر را به خوبی مدیریت کنیم.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/bzyl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان