شنبه 30 تیر 1403

حق کمیسیون 25 درصدی مشاوران املاک قانونی شد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بیان کرده است که نرخ کمیسیون قانونی برای مشاوران املاک، باید معادل ۲۵ صدم درصد از هر طرف معامله باشد.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز ؛ یکی از نگرانی‌های عمده خریداران و فروشندگان ملک، پرداخت کمیسیون به بنگاه‌های معاملاتی است. در حالی که نرخ‌های کمیسیون به صورت قانونی مشخص و اعلام شده‌اند، برخی مشاوران املاک به طور غیرقانونی از هر دو طرف معامله مبالغی بیشتر از میزان مصوب دریافت می‌کنند. دانستن قوانین مربوط به کمیسیون می‌تواند به خریداران و فروشندگان کمک کند تا از حقوق خود محافظت نموده و از پرداخت مبلغ اضافی جلوگیری کردند.

حسین جنتی  تصریح کرده که میزان دقیق کمیسیون در معاملات خرید و فروش آپارتمان، متشکل از نیم درصد کل قیمت خرید (یعنی ۲۵ صدم درصد از هر دو طرف) است. علاوه بر این، بر روی کل مبلغ، باید ۹ درصد به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده نیز محاسبه شده و اخذ گردد، که این مالیات به عایدی دولتی تعلق دارد و جزء درآمد مشاوران املاک محسوب نمی‌گردد.

حق کمیسیون ۲۵ درصدی به معنای آن است که چنانچه یک واحد آپارتمان به قیمت یک میلیارد تومان فروخته شود، صاحب بنگاه می‌تواند از هر کدام از طرفین معامله دو و نیم میلیون تومان حق کمیسیون دریافت کند که مجموع آن پنج میلیون تومان می‌شود. این در حالی است که به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران، برخی مشاوران املاک در پایتخت از هریک از متعاملین یک درصد و در مجموع ۲ درصد بهای خرید ملک کمیسیون دریافت می‌کنند.

جنتی با اشاره به پلمپ هزار و ۳۰۰ واحد صنفی مشاور املاک در استان تهران طی شش ماهه نخست سال جاری به دلیل فعالیت صنفی غیر مجاز و بدون پروانه، تاکید می‌کند: هیچ مشاور املاکی حق دریافت رقم بالاتر و غیرقانونی از متعاملین مسکن ندارد.

حق کمیسیون رهن و اجاره چقدر است؟

حق کمیسیون قراردادهای رهن و اجاره به میزان نیم‌درصد مبلغ رهن و یک‌چهارم مبلغ اجاره یک‌ماه از هر طرف محاسبه می‌شود و باید ۹ درصد مالیات نیز به آن اضافه شود. بر اساس نرخ‌نامه مشاوران املاک، حق کمیسیون تمدید قرارداد اجاره، معادل یک‌دهم حق کمیسیون آن قرارداد است و خدمات مربوط به متمم قرارداد و مبایعه‌نامه نیز باید رایگان انجام شود.

اعتراض به حق کمیسیون چگونه است؟

ممکن است برخی از مشاوران املاک زیاده‌خواه باشند و حق کمیسیون بالاتر از نرخ مقرر طلب کنند که در وهله اول بهترین راه اعتراض، افزایش آگاهی عمومی و زیر بار نرفتن طرفین معامله است. اما راه قانونی برای اعتراض هم وجود دارد و بازرسی اتحادیه و واحد ثبت شکایات مکلف است به اعتراض و شکایت مردم از صنف مشاوران املاک رسیدگی کند.

همچنین برای شکایت از مشاوران املاک به تعزیرات، فرد شاکی یا به صورت حضوری به شعب بدوی تعزیرات مراجعه و شکایت خود را به ثبت می‌رساند و یا ضمن تماس با شماره ۱۳۵ شکایت و اعتراض خود را اعلام می‌کند. شکایت از مشاور املاک از طریق سازمان تعزیرات از طریق مراجعه به سایت tazirat۱۳۵.ir امکان‌پذیر است.

تعیین حق کمیسیون واسطه های معاملاتی مسکن

تعیین حق کمیسیون واسطه‌های معاملات مسکن بر اساس مقررات و نرخ‌های مشخصی انجام می‌شود که از سوی نهادهای تنظیم‌کننده مربوط، مانند اتحادیه مشاوران املاک، تعیین و اعلام می‌گردد. این حق کمیسیون، که به عنوان دستمزد خدمات واسطه‌گری در خرید و فروش املاک به مشاورین املاک پرداخت می‌شود، معمولا بر اساس درصدی از ارزش کل معامله مسکونی محاسبه می‌شود. به‌منظور جلوگیری از دریافت اضافی و غیرقانونی، خریداران و فروشندگان باید از نرخ‌های مصوب مطلع بوده و می‌توانند با مطالعه این قوانین از حقوق مالی خود مراقبت کنند.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/tcpb
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان