دوشنبه 1 مرداد 1403

توقف حکم ممنوعیت واردات اپل واچ

پس از این که یک دادگاه تجدیدنظر آمریکایی، اجرای ممنوعیت واردات ساعت هوشمند اپل را متوقف کرد، این شرکت می‌تواند فروش این محصول پرچمدار را ازسربگیرد.
به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ این غول فناوری با تنظیم یک درخواست اضطراری، از دادگاه تجدیدنظر منطقه فدرال خواسته بود دستور کمیسیون تجارت بین‌الملل آمریکا مبنی بر این که اپل، امتیازهای انحصاری شرکت ماسیمو را نقض کرده است را متوقف کند.

به گفته تحلیلگران، تصمیم نهایی ممکن است برای هر کدام از این دو شرکت، میلیون‌ها دلار هزینه داشته باشد و احتمالا آنها را وادار کند توافق کنند یا یک تغییر فناوری از سوی اپل صورت بگیرد. در نهایت، هر گونه ضربه مالی برای اپل، احتمالا به دلیل تبلیغات بدی که این شکایت ایجاد می‌کند، کمرنگ خواهد شد.

در پی صدور این حکم، ارزش سهام ماسیمو تقریبا چهار درصد کاهش یافت و سهام اپل هم تا حد زیادی ثابت ماند.

اپل در سال ۲۰۲۰، استفاده از حسگر اکسیژن سنج خون را در سری ۶ ساعت هوشمند خود آغاز کرد. همان سال، شرکت ماسیمو از اپل شکایت کرد و مدعی شد سازنده آیفون، چندین امتیاز انحصاری فناوری پزشکی این شرکت را نقض کرده و اسرار تجاری آن را به سرقت برده است. اپل پس از دیدار با ماسیمو در سال ۲۰۱۳، بیش از ۲۰ نفر از مهندسان شامل مدیر پزشکی این شرکت را استخدام کرد.

پس از آغاز فروش سری ۶ در سال ۲۰۲۱، ماسیمو به کمیسیون تجارت بین‌الملل شکایت برد. اپل هم در سال ۲۰۲۲ شکایت متقابلی از ماسیمو انجام داد و مدعی شد دستگاه پزشکی این شرکت، طراحی اپل واچ را برای دستگاه «دبلیو وان» خود دزدیده است

دادگاه تجدیدنظر در یک حکم چهار پاراگرافی در روز چهارشنبه، اعلام کرد که این ممنوعیت را در حالی که درخواست اپل برای توقف طولانی‌ مدت در طول فرآیند تجدیدنظر را بررسی می‌کند، متوقف می‌کند. دادگاه به کمیسیون تجارت بین‌الملل تا  ۱۰ ژانویه فرصت داد به درخواست اپل پاسخ دهد.

دولت آمریکا از وتوی این ممنوعیت در روز سه‌شنبه خودداری کرد و اجازه اجرای آن را داد. اپل همان روز، خواستار توقف این ممنوعیت شد و اعلام کرد روی طیف وسیعی از گزینه های قانونی و فنی کار می‌کند.

این شرکت روز سه‌شنبه به دادگاه و گمرک آمریکا و حفاظت مرزی اعلام کرد در حال بررسی این است که آیا مدل‌های بازطراحی شده این ساعت، امتیازهای انحصاری ماسیمو را نقض می‌کند و می‌توانند وارد شوند. سازمان گمرک آمریکا مهلت ۱۲ ژانویه را برای تصمیم خود تعیین کرده است.

اپل هفته گذشته در پی تصمیم کمیسیون تجارت فدرال، فروش ساعت هوشمند سری ۹ و اولترا ۲ را در وب سایت و شعبه‌های فروش خود در آمریکا متوقف کرد. ساعت‌های اپل در فروشگاه‌هایی نظیر آمازون، بست بای، کاستکو و والمارت همچنان برای فروش موجود هستند.

ساعت‌های سری ۹ و اولترا ۲ نیمی از فروش ساعت اپل را تشکیل می‌دهند. مدل ارزان قیمت اس ئی که حسگر اکسیژن سنج خون را ندارد، شامل این ممنوعیت نیست.

بر اساس گزارش رویترز، طبق آمار اپل، محصولات پوشیدنی، خانگی و لوازم جانبی اپل  که شامل ساعت هوشمند و ایرپاد است، در سه ماهه سوم سال میلادی جاری، ۸.۲۸ میلیارد دلار درآمد برای این شرکت داشته‌اند.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/p6yl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان