دوشنبه 1 مرداد 1403

چین قطب صادرکننده خودرو جهان شد

آمارها نشان می دهد که کشور چین از ژانویه تا نوامبر 4.41 میلیون دستگاه خودرو صادر کرده است که همین موضوع این کشور را تبدیل به بزرگ ترین صادرکننده خودرو در جهان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ نشریه نیکی آسیا روز جمعه با استناد به داده‌های اولیه انجمن خودروسازان چین (CAAM) گزارش داد که این کشور برای اولین بار در تاریخ خود در حال تبدیل شدن به برترین صادرکننده خودروی جهان طی سال جاری میلادی است.

آمارها نشان می دهد که این کشور از ژانویه تا نوامبر 4.41 میلیون دستگاه خودرو صادر کرده است که 58 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 2022 افزایش داشته است.

بنابراین چین از ژاپن که معمولاً در صادرات خودروی جهان پیشرو است و انتظار می رود مجموع صادرات سالانه آن به حدود 4.3 میلیون دستگاه برسد، پیشی گرفته است.

بر اساس این گزارش، آخرین باری که ژاپن از رتبه اول سقوط کرد در سال 2016 رخ داد که آلمان از آن پیشی گرفته بود.

نیکی نوشت: چین قصد دارد به یک نیروگاه (تولید) خودرو تبدیل شود و تغییر رویکرد جهانی به سمت خودروهای الکتریکی را راهی برای دستیابی به این هدف می‌داند.

این نشریه همچنین تأکید کرد که صادرات خودروی چین به روسیه به دنبال خروج خودروسازان ژاپنی و غربی از بازار این کشور در بحبوحه تحریم های جدید افزایش شدیدی را تجربه کرده است.

آمارهای انجمن خودروسازان چین نشان می‌دهد که چین در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر 730 هزار دستگاه خودرو به روسیه صادر کرده است که افزایش هفت برابری را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

طبق گزارش‌ها، شرکت‌های “چری” و “گریت وال موتور” عمدتاً خودروهای بنزینی از جمله خودروهای متوسط و بزرگ اسپرت (SUV) را به این کشور صادر کردند.

مکزیک دومین بازار بزرگ صادرات خودروی چین بود و حجم خودروهای چینی در آنجا با 71 درصد افزایش به 330 هزار دستگاه رسید.

نیکی نوشت: خودروسازان چینی به دنبال ایجاد پایگاهی برای مشتریان خود در این کشور هستند تا به عنوان مرکزی برای گسترش نهایی به بازارهای ایالات متحده و کانادا باشد.

داده ها همچنین نشان می دهد که صادرات خودروهای برقی چینی و سایر خودروهای انرژی جدید با 77 درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 1.43 میلیون دستگاه در دوره ژانویه تا اکتبر رسیده است.

بر اساس گزارش انجمن خودروسازان چین، این خودروها 34 درصد از کل صادرات خودروی این کشور را در این دوره به خود اختصاص داده‌اند. به گفته این روزنامه، بیشتر صادرات خودروهای برقی چین به اروپا و آسیای جنوب شرقی صورت گرفته است.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/zjap
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان