شنبه 30 تیر 1403

چه اتفاقی برای یارانه نقدی دی‌ماه افتاد؟

یارانه دی ماه در حالی واریز شد که با اتفاقاتی برای عده ای روبرو بود. تاخیر در عدم واریز یارانه و نیز پیگیری و اخلال در بحث یارانه نقدی دی ماه ازجمله مسائل مربوط به ا ین دوره از واریزی یارانه بود.
به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ در حالی سازمان هدفمندی یارانه‌ها از واریز یارانه نقدی دیماه در تاریخ 20 دی خبر داده که گزارش های مردمی و بررسی میدانی حاکی از عدم واریز یارانه دی ماه به حساب برخی سرپرستان خانوار است.

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها، یارانه دی ماه ۱۴۰۲ روز بیستم ماه جاری مطابق رویه معمول واریز شد؛ این درحالی است که گزارش های مختلف مردمی حاکی از عدم واریز یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی به حساب برخی سرپرستان خانوار است.

بر این اساس طی دو روز گذشته از بازه زمانی واریز یارانه نقدی دو گروه از سرپرستان خانوار موضوع عدم واریز یا اخلال در بحث یارانه نقدی دی ماه را مطرح کرده اند.

بر این اساس گروهی از مخاطبان به عدم واریز یارانه نقدی در حساب بانکی مربوطه اشاره می کنند، این در حالی که مستندات استعلام آنها از پایگاه https://my.gov.ir حاکی از عدم تغییر در وضعیت سابق و تداوم مشمولیت در بحث واریز یارانه نقدی است.

به عنوان نمونه برخی از مخاطبان تصویر با این مضمون “هموطن گرامی ,آقا… شما در حال حاضر در فهرست مشمولین دریافت یارانه قرار دارید، لذا نیازی به ثبت نام مجدد شما نمی باشد.” را ارئه کرده در حالی که طی دو روز اخیر یارانه نقدی به حساب آنها واریز نشده است.

گروه دیگر نیز به صورت مستقیم به عدم واریز یارانه نقدی در دی ماه اشاره کرده اند. در همین راستا یکی از مخاطبان در تماس با ما با اشاره به اینکه  سرپرست خانوار ۴ نفره و ساکن حاشیه جنوبی تهران است، به موضوع قطع یارانه دی ماه اشاره کرد و گفت: درامد ماهیانه وی نسبت به ابتدای سال تغییری نداشته است.

لازم به ذکر است موجی از تماسهای مردمی در ابان ماه نیز در این خصوص ایجاد شد، در این خصوص سازمان هدفمندی یارانه ها اطلاعیه ای صادر کرد که یارانه مرحله مرحله ۱۵۳ ( آبان ماه ) به حساب سرپرستان خانوار کل کشور واریز شده ، اما یارانه برخی افراد به خاطر مشکل فنی برخی بانکها با تاخیر واریز شد.

گفتنی است، حدود ۲۴ میلیون خانوار به تعداد حدود ۷۸ میلیون نفر در دهکهای ۴ تا ۹ یارانه معیشتی ماهانه ۳۰۰ هزار تومان و برای ۳ دهک کم درآمد ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

هدفمندی یارانه ها

هدفمندی یارانه در ایران یک سیاست عمومی است که به منظور تأمین نیازهای اقتصادی و اجتماعی خانوارهای کم درآمد و آسیب‌پذیر در کشور اجرا می‌شود. این سیاست با هدف کاهش فقر، تسهیل دسترسی به مواد غذایی، افزایش سطح بهره‌وری و کاهش تورم اجرا می‌شود.

برنامه هدفمندی یارانه در ایران به وسیله سازمان هدفمندی یارانه‌ها که زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، اجرا می‌شود. این سازمان با تحلیل و بررسی اطلاعات مالی و اجتماعی خانوارها، سطح درآمدی که نیاز به یارانه دارند را تعیین می‌کند و مبلغ مربوطه را به حساب بانکی سرپرست خانوار واریز می‌کند.

هدفمندی یارانه در ایران باعث افزایش توزیع عادلانه‌تر منابع مالی کشور و کاهش نابرابری‌های اجتماعی می‌شود. این سیاست همچنین باعث افزایش قدرت خرید و رفاه اجتماعی خانوارهای کم درآمد می‌شود و بهبود شرایط زندگی آن‌ها را به هدف دارد

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/kacm
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان