چهارشنبه 3 مرداد 1403
عضو اتحادیه صادرکنندگان اعلام کرد:

سرمایه‌گذاری میلیون یورویی برای گیاهان دارویی

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی از سرمایه گذاری میلیون یورویی برای صادرات گیاهان دارویی در ایران خبر داد و گفت: کاشمر بزرگترین پالایشگاه گیاهان دارویی خاورمیانه است که با سرمایه گذاری 25 میلیون یورویی بخش عمده محصولات را به اروپا صادر می کنند. 

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ قاسم شاکری در نشست خبری با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸ با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون یورویی در کاشمر، بزرگترین پالایشگاه گیاهان دارویی خاورمیانه برای استحصال اسانس، عصاره و فراورده های گیاهان دارویی با کیفیت راه اندازی شد ، اظهار کرد: بخش عمده محصولات آن به کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند، امریکا، هند و چین صادر می شود.

وی افزود: این اسانس و عصاره گیاهان دارویی بدست آمده با تکنولوژی و فناوری های جدید روز دنیا در صنعت دارویی، آرایشی و بهداشتی، صنعت عطر و ادکلن و صنایع غذایی استفاده می شود.

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی تصریح کرد: از گیاهان دارویی مانند شیرین بیان، گل محمدی، چای سبز، چای سیاه، عشقه، سرخارگل، زعفران و سایر گیاهان دارویی اسانس و عصاره استحصال می شود و حتی در مواردی برخی گیاهان دارویی غیربومی ایران از کشورهای آفریقایی، ژاپن و هند نیز وارد و با فراوری به کشورهای هدف صادر می شود.

وی با بیان اینکه کشور ظرفیت‌ های بسیار خوبی در گیاهان دارویی دارد، عنوان کرد: ایران مزیت قابل توجهی برای استفاده داخلی و صادرات محصولات گیاهان دارویی دارد. همچنین طی سال های اخیر نیز تمایل مردم به زندگی سالم از طریق گیاهان طبیعی در دنیا و ایران بیشتر شده و استفاده از این گونه محصولات روز به روز در حال افزایش است.

به گفته وی سند ملی توسعه گیاهان دارویی به طور کامل با این سرمایه گذاری اجرایی شده است.

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی در ادامه گفت: یکی از مشکلات این صنعت عدم استقبال شرکت های دارویی، آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی ایران از این مواد اولیه است و با وجود اینکه فراورده های گیاهی تولید داخل مشابه تولیدات خارجی از کیفیت بالایی برخوردار است اما شرکت های داخلی علاقه ای به خرید محصولات تولید داخلی ندارند و تلاش دارند این محصولات را وارد کنند و اکثر شرکت های تولیدکننده داخلی برای تامین مواد اولیه فراورده های گیاهان دارویی همچون اسانس و عصاره ارز رسمی دریافت می کنند تا این محصولات را وارد کنند.

شاکری در پایان گفت:از طرفی دستگاه های دولتی همچون وزارت بهداشت و وزارت صمت نیز از این صنعت حمایت نمی کنند.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/svv3
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان