سه‌شنبه 2 مرداد 1403

۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بهینه سازی روشنایی

معاون وزیر نیرو از سرمایه گذاری ۳۰۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در طرح های بهینه سازی روشنایی معابر ۱۰ استان کشور خبر داد و گفت:پرداختن به موضوع بهینه سازی از سوی وزارت نیرو به زودی صورت می گیرد که چراغ های پرمصرف جای خود را به چراغ های کم مصرف در سطح شهر بدهند.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ دکتر محمود کمانی  اظهار کرد: در راستای برنامه‌های دولت سیزدهم و وزارت نیرو برای اقدام به بهینه‌سازی مصرف برق و تاکید ریاست جمهوری و نیز وزیر نیرو مبنی بر آغاز پرداختن به موضوع بهینه سازی از سوی وزارت نیرو، برنامه‌ریزی لازم صورت گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به این که یکی از بخش‌هایی که باعث مصرف بالای برق می‌شود روشنایی معابر است، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفت که طی مدت زمانی مشخص، کلیه چراغ‌های روشنایی معابر شهری و برون شهری که عمدتاً چراغ‌های پرمصرف گازی اعم از بخار سدیم یا بخار جیوه است با چراغ های فوق کم مصرف LED جایگزین شود.

معاون وزیر نیرو اضافه کرد: این موضوع در دستور کار قرار گرفت و در قالب ساز و کار بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست فراخوان منتشر شد و سرمایه‌گذاران برای مشارکت در این حوزه دعوت شدند و با توجه به اعتمادی که سرمایه‌گذاران و مردم به دولت سیزدهم و وزیر نیرو داشته‌اند استقبال خوبی شد و در نهایت در فاز اول در شهرهای یزد و کردستان، قرارداد مربوطه در این زمینه منعقد شد.

وی از امضای قراردادهای مربوط به بهینه سازی روشنایی هشت شهر و استان دیگر کشور با حضور وزیر نیرو خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار است در هشت شهر و استان به میزان یک و نیم میلیون چراغ طی حداکثر دو سال، اصلاح و تعویض چراغ‌های معابر شهری شان انجام شود.کمانی عنوان کرد: طی چند وقت اخیر نیز برای هشت شهر دیگر شامل تهران بزرگ، آذربایجان غربی، البرز، ایلام، گیلان، چهار محال و بختیاری، گلستان و مرکزی، سرمایه‌گذاران به صورت رسمی برای بهینه سازی روشنایی معابر اعلام آمادگی کردند. سرمایه‌گذاری پیش بینی شده بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان است و نتیجه آن، نزدیک به ۲۰۰ مگاوات کاهش توان مصرفی برق را در بر خواهد داشت.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/zyrp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان