دوشنبه 1 مرداد 1403

حمایت از چایکاران داخلی در دستور کار دولت

مدیرکل دفتر توسعه صادرات و تجارت خارجی وزارت جهادکشاورزی از حمایت دولت برای رسیدگی به وضعیت چایکاران داخلی خبر داد. 

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز، میثم جاهدی – مدیرکل دفتر توسعه صادرات و تجارت خارجی وزارت جهادکشاورزی – از تحقق سه وعده قبلی داده شده در خصوص چای خبر داد و گفت: نظر به شرایط خاص بازار چای در سال جاری سه وعده مهمی که از ابتدای سال جاری و بر اساس محول شدن وظیفه ثبت سفارشات وتنظیم بازار چای به این دفتر داده شده بود، با پیگیری‌ها و برگزاری جلسات مستمر بین دستگاهی و همراهی فعالان  صنف چای محقق شد که اولین آن سیستمی شدن ثبت سفارشات چای بود.

وی ادامه داد: با همراهی وزارت صمت و سازمان غذا و دارو و اتحادیه چای کشور در جهت حذف گلوگاه فساد و ایجاد شفافیت که شعار دولت مردمی سیزدهم و وزیر جهاد کشاورزی است، این مهم از ابتدای بهمن ماه اجرایی شد.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات و تجارت خارجی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: در تثبیت فرایند سیستمی شدن، همراهی و نظارت اتحادیه مربوطه و سایر دست اندرکاران طی فرآیندهای کاری مانند دریافت شناسه کالا و دادن سهمیه واردات و میزان سهم شرکت‌ها بر اساس سابقه واردات و رتبه اعتباری موثر خواهد بود که امید است نواقص اجرایی سیستمی شدن طی دوماه پایانی سال برطرف و در سال آتی شاهد تسهیل در امور واردکنندگان باشیم.

وی با بیان اینکه دومین اقدام وزارت جهاد کشاورزی و معاونت توسعه بازرگانی عمل به قول پرداخت ارز واردکنندگان چای بوده است، گفت: پس از انتقال به تالار دوم تاکنون دو مرحله ارز کالاهای دارای اظهار گمرکی از جانب وزارت جهاد کشاورزی نظر دستگاه گرفته است که قسمتی از این نظر دستگاه متعلق به واردات سال قبل است که شرکت‌های واردکننده درخواست دریافت ارز تالار دوم را داشته‌اند.

جاهدی تصریح کرد: برای سایر شرکت‌هایی که واردات از سال قبل به صورت  ۹۰-۱۰ داشته‌اند نیز مقرر شده جهت دریافت ارز تالار اول فرایند حسابرسی انجام پذیرد که در مراحل بررسی است.

وی با اشاره به وعده سوم وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با بازار چای عنوان کرد: مورد سوم نیز حمایت از تولید چای داخل و باغداران بوده که با نظر مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و دستور معاونت توسعه بازرگانی مقرر شد به ازای خرید هر کیلو چای داخله و پرداخت وجوه به تولیدکنندگان، دو کیلو ثبت سفارش واردات انجام شود که بر اساس دستورالعمل صادره معاونت توسعه بازرگانی نیمی از سهمیه واردات از محل مطالبات ایران از کشور سریلانکا و با قیمت پایه ارزی تالار دوم بوده و نیمی دیگر نیز دارای امکان ثبت سفارش از سایر مبادی بوده که ابتدا به دلیل شرایط ارزی مقرر شده بود از محل ارز صادرات خود یا دیگران باشد که با نظر مساعد معاونت توسعه بازرگانی مقرر شد ارز مربوطه از محل تالار دوم ارزی تامین شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات و تجارت خارجی وزارت جهادکشاورزی افزود: شرکت‌ها درصورت عدم درج ارز بانکی در زمان ثبت سفارش، باید جهت یکسان سازی نرخ ارز وارداتی بر مبنای تالار دوم اقدام به ویرایش ثبت سفارشات خود کنند.

وی عنوان کرد: بهای تمام شده چای وارداتی از این محل بر مبنای نرخ تالار دوم خواهد بود و سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مطابق مصوبه دولت بر تعیین قیمت‌های مربوطه نظارت خواهد داشت. همچنین سازوکار ادامه ثبت سفارشات مابه ازای خرید چای داخله در حالت سیستمی نیز تا چند روز آینده رسما اعلام خواهد شد.

جاهدی با تاکید بر اینکه مجموعه مدیریتی در وزارت جهاد کشاورزی بر مبنای ایجاد شفافیت و تسهیل در امور و رفع مشکلات اقدام می‌کنند، اعلام کرد: در حوزه چای به دلیل مشکلات قبلی، توان دفتر خدمات بازرگانی در نیمه اول سال و دفتر توسعه صادرات و تجارت خارجی در نیمه دوم سال جاری مصروف به برنامه‌ریزی و ایجاد سازوکار صحیح همزمان با انجام امور جاری بود که تاکنون این امور با همکاری تمامی دست اندرکاران به شیوه مناسبی محقق شده است.

بنابر اعلام وزارت جهادکشاورزی وی در پایان گفت: با اجرای صحیح سیستمی شدن ثبت سفارشات، شاهد تامین به موقع و کاهش هزینه‌های تامین چای باشیم.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/rm07
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان