دوشنبه 1 مرداد 1403

۳۱ درصد سرمایه‌گذاری‌های روسیه در ایران

روسیه در ۳ ماه گذشته بیشترین سرمایه‌گذاری را داشته و بیش از ۳۱ درصد سرمایه‌گذاری‌های خارجی را به خود اختصاص داده است. در رده بعدی امارات، چین و بعد از آن ایرانیان مقیم خارج از کشور قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ علی فکری، معاون وزیر و رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری، چهاردهم بهمن ماه در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: اکنون ۵۷۸ طرح سرمایه‌گذاری شروع شده است. حجم کل سرمایه‌گذاری که از این طرح‌ها انتظار می‌رود ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار است.

وی افزود: بیشتر میزان این سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز است که سهم ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری را به خود اختصاص داده است؛ علاوه بر این طرح‌های بزرگ‌تر نیز تعریف شده است.

وی ادامه داد: روسیه در ۳ ماه گذشته بیشترین سرمایه‌گذاری را داشته و بیش از ۳۱ درصد سرمایه‌گذاری‌های خارجی را به خود اختصاص داده است. در رده بعدی امارات، چین و بعد از آن ایرانیان مقیم خارج از کشور قرار دارند. در واقع حدود ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی از سوی ایرانیان مقیم خارج انجام می‌شود.

فکری در مورد ساز و کار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور گفت: تغییر رویه‌ای که در این دولت رخ داد سبب افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور شد. از جمله تسهیلات ارائه شده، تضمینی است که به سرمایه‌گذاران داده می‌شود. همچنین فرصت‌هایی برای آن‌ها تعریف می‌شود که بتوانند از آن سود ببرند. جذب سرمایه از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون نزدیک به دو برابر شده است.

وی گفت: اگر شراکت‌ها به درستی انتخاب شوند، این پیشرفت ادامه خواهد داشت.

رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری تصریح کرد: از ابتدای امسال بنا بر دستور رئیس جمهور، باید تسهیلات بیشتری برای رفع موانع حضور سرمایه‌گذاران در ایران ارائه شود. یکی از مهم‌ترین تسهیلات، خرید ارز سرمایه‌گذاران خارجی به قیمت‌های ترجیحی بوده است. همچنین در قانون ذکر شده که سرمایه‌گذار خارجی کاملاً شرایطی مشابه با سرمایه‌گذار داخلی در ایران داشته باشد.

فکری در مورد امتیازات تعریف شده برای سرمایه‌گذاران خارجی افزود: یکی از این امتیازات این است که سرمایه‌گذار خارجی این امکان را دارد که نه تنها بازار ایران، بلکه بازار منطقه را مورد هدف قرار دهد. تلاش ما این است که موانع صادراتی احتمالی را از سر راه برداریم.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/bk19
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان