چهارشنبه 3 مرداد 1403

شکاف 60درصدی درآمد روستایی به شهری

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از شکاف 60درصدی درآمد روستایی به شهری خبر داد و گفت: در شرایط فعلی این شکاف درآمدی اتفاق خوبی نیست و در یک سال اخیر شاهد کاهش جمعیت روستاها بوده ایم.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛  روستاها به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد کلان و بسترساز رشد تولید کشور هستند، مطمعناً پیشرفت و توسعه یک ناحیه روستایی باید در چارچوب کلی سیاست  های ملی طراحی گردد. چراکه این مسئله نشانگر پیوستگی توسعه روستایی و توسعه ملی است.

 

عدم توجه به فضاهای روستایی ، بی توجهی به توان و امکانات تولیدی نواحی روستایی و نیروی انسانی پرتوان روستا از مشکلات اساسی در دستیابی به توسعه روستایی است.

 

شناخت و تحلیل ویژگی های برنامه ریزی توسعه روستایی کشور و بررسی و تحلیل موانع و تنگناهای توسعه از منظر برنامه ریزی میتواند راه را برای توسعه یکپارچه روستاها هموار سازد .

 

فقر و بیکاری از جمله مشکلات بزرگ و اساسی در روستا‌های ماست و این امر باعث تشدید مهاجرت‌های روستایی می‌شود و همچنین با توجه به اینکه جوان و نخبه گزین بودن از ویژگی‌های بارز مهاجرت‌های روستایی است.

 

بنابراین برای رفع فقر و بیکاری در روستاها، توسعه روستایی یک ضرورت بنظر می‌رسد که در این راه می‌توان با متنوع کردن اقتصاد روستایی و همچنین با استفاده از کارآفرینی و ایجاد بنگاه‌های کوچک و متوسط، فرصت‌های جدید شغلی خصوصا برای فارغ التحصیلان، جوانان و زنان روستایی ایجادکرد.

 

حفظ نیروی کار و جمعیت در روستاها همراه با زمینه‌سازی موثر و مناسب برای خلق فرصتهای شغلی به طور بدیهی منجر به افزایش فعالیتهای تولیدی دارای ارزش افزوده در این مناطق می‌شود.

 

امیر حسین مدنی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: در توسعه زیرساخت روستایی رتبه یک تا بیستم را در دنیا داریم اما در کنار این رشد و توسعه شاهد کاهش جمعیت روستاها بوده ایم که نشان دهنده این است که باید توجه شود که لزوما توسعه زیرساخت نشان دهنده توسعه نیست.

 

مدنی ادامه داد: 27درصد از تولید ناخالص داخلی کشور توسط روستاها تولید می‌شود، اما شکاف نزدیک 60درصدی درآمد روستایی با شهری وجود دارد که اتفاق خوبی نیست.

 

وی افزود: پژوهشی انجام شد در مورد مهاجرت روستا به شهرها که مشخص شد 54درصد علل مهاجرت روستا به شهر ها مسائل اقتصادی است و در این دولت مقرر شد مهاجرت معکوس و جلوگیری از مهاجرت به عنوان هدف تعیین شود.

 

مدنی گفت: آمار سرشماری سال 95نشان می دهد که تعداد 62هزار روستا و آبادی دارای سکونت در کشور داریم و روستاهایی که بالای 20خانوار ساکن دارند تعداد حدود 30هزار است در کنار 400 هزار شهر.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد :حدود 20میلیون جمعیت روستایی داریم و برآوردی که سال 1402داشتیم به بیش از 19 میلیون رسیده است که کاهش جمعیت کمتر از 150هزار نفر بوده اما در آمار بیشتر نشان داده می شود آنهم به خاطر برنامه ای بود که در دولت دهم پی ریزی و اجرا شده بود و آن شهرسازی روستاها بود.

 

همچنین در این پژوهش مشخص شد رشد جمعیت روستاها گرچه در کل شیب منفی دارد اما این موضوع در روستاها در حال مثبت شدن است و نشان دهنده این است که در مورد اجرای برنامه جمعیتی جواب مثبت گرفته ایم.

 

وی گفت: اشتغال روستایی به سمت صنعت و خدمات می رود آماری که اکنون داریم 29درصد خدمات و 31درصد صنعت و بیش از 40 درصد نیز کشاورزی در روستاها شغل افراد را تشکیل می دهند و همچنین بنا بر آخرین آمار با افزایش اشتغال در مناطق روستایی، نرخ بیکاری 5.7 درصد است.

 

مدنی گفت: سهم ارزش افزوده روستا نسبت به کشور 27.5 با احتساب نفت و بدون نفت 21درصد حدودا بوده است.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/42bk
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان