چهارشنبه 3 مرداد 1403

امضا تفاهم نامه همکاری بانک توسعه صادرات، صندوق نوآوری و شرکت‌های دانش بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از امضا تفاهم نامه همکاری حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اعم از نوپا و کوچک تا شرکت‌های بزرگ و بانک صادرات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ با هدف حمایت از فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و تحرک اقتصادی در حوزه‌های مختلف فناوری و نوآوری، تفاهم‌نامه همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک توسعه صادرات ایران منعقد شد.

دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم با اشاره به جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی، خانه شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان تأمین مالی کشور است. درحال حاضر حدود ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور داریم. این شرکت‌ها هم به حوزه حل مسائل کشور در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، آب، امنیت غذایی و صنایع مختلف ورود کرده‌اند و هم در بُعد توسعه فناوری در کشور ایفای نقش می‌کنند.

وی تصریح کرد: از بُعد اقتصادی نیز برآورد می‌شود که سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد دانش‌بنیان کشور حدود ۲ درصد تولید ناخالص ملی (GDP) است. بر اساس هدف‌گذاری اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری و طبق قانون و در قالب برنامه هفتم توسعه، این سهم باید به ۷ درصد از GDP کشور برسد. یکی از عناصر تأثیرگذار برای رسیدن به این سهم ۷ درصدی نیز، نظام تأمین مالی است.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در یک سو با شرکت‌های دانش‌بنیانی روبرو هستیم که از ظرفیت و توانمندی بالایی برخوردار هستند و در سوی دیگر، نمی‌توان نقش نخبگان در این شرکت‌ها را نادیده گرفت. بدون شک، شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین گزینه برای حفظ و نگه‌داشت نخبگان و استفاده از ظرفیت آنها محسوب می‌شوند. بحث شرکت‌های دانش‌بنیان برای کشور و مسئولان نظام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تلاش شده از روش‌های مختلف از جمله تصویب قوانینی مانند قانون مترقی جهش تولید دانش‌بنیان، زمینه توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش فراهم شود.

خیاطیان، رسالت و وظیفه اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی را تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: طی چند ماه گذشته و با توجه به اهتمام ویژه رئیس‌جمهور به حوزه دانش‌بنیان‌ها، سرمایه صندوق نوآوری به ۱۰ همت افزایش پیدا کرده است تا زمینه برای گسترش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود؛ با این حال تکیه صرف به منابع دولتی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان باشد که به سرعت درحال رشد هستند. در این حوزه باید به سمت منابع دیگری برویم که مهم‌ترین آن، شبکه بانکی کشور است.

وی با اشاره به اینکه امروز همکاری خوبی بین دانش‌بنیان‌ها و شبکه بانکی کشور با تسهیل‌گری صندوق نوآوری و شکوفایی شکل گرفته است، یادآور شد: در حوزه تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه‌ شاهد اتفاقات بسیار خوبی هستیم و اعتماد کافی بین شبکه بانکی کشور و دانش‌بنیان‌ها ایجاد شده است و این شرکت‌ها جزء خوش‌حساب‌ترین مشتریان بانک‌ها محسوب می‌شوند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه این صندوق زمینه لازم را برای دسترسی آسان‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار فراهم کرده است، تصریح کرد: بسته کاملی را برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اعم از نوپا و کوچک تا شرکت‌های بزرگ تدارک دیده‌ایم تا به انواع تسهیلات و خدمات صندوق دسترسی داشته باشند.

به گفته وی، صندوق نوآوری و شکوفایی از بدو تأسیس تاکنون بالغ بر ۵۰ همت انواع خدمات مالی را به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت کرده است که این موضوع به برکت همکاری خوب صندوق نوآوری و شبکه بانکی کشور محقق شده است. از بانک توسعه صادرات ایران نیز انتظار داریم گام مهمی در جهت تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان برداشته و در این حوزه، نقش‌آفرینی کند.

وی موضوع صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز از موضوعات مهم در زیست‌بوم فناوری کشور توصیف کرد و گفت: این ظرفیت در شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ وجود دارد تا ظرفیت صادرات محصولات دانش‌بنیان را تا ۵ سال آینده به رقم ۵ میلیارد دلار برسانند. بسته ویژه‌ای را برای حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته‌ایم تا به تولید و صادرات این شرکت‌ها و همینطور بحث تولید فراسرزمینی آنها کمک کنیم. در قالب تولید فراسرزمینی، شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کوچکی از تولیدات خود را به خارج منتقل می‌کنند، درحالی‌که اصل و ریشه تولید آنها در داخل کشور است. امیدواریم با همکاری بانک توسعه صادرات در زمینه این بسته صادراتی، اتفاقات مهم و خوبی را رقم بزنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، گفت: بحث سرمایه‌گذاری بانک‌ها در حوزه دانش‌بنیان، موضوع دیگری است که زمینه آن فراهم شده است. قانون جهش تولید دانش‌بنیان به بانک‌ها اجازه داده است که به حوزه سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان‌ها ورود پیدا کنند. بانک مرکزی نیز به تازگی بخشنامه آن را ابلاغ کرده است. در بحث صکوک نیز می‌توانیم با موضوع صادرات، شرکت‌های دانش‌بنیان را در این زمینه توانمند کنیم. همچنین امیدواریم بتوانیم در حوزه تأمین مالی جمعی، همکاری خوبی با صندوق تأمین سرمایه تمدن داشته باشیم.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، خیاطیان خاطرنشان کرد: امیدواریم تفاهم‌نامه‌ای که امروز و در ایام دهه فجر میان صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک توسعه صادرات ایران منعقد می‌‍‌شود، آغازگر حرکتی جدید، پرشتاب و تحولی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور باشد.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/mj2w
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان