دوشنبه 1 مرداد 1403
مجری طرح زراعت چوب سازمان جنگل ها:

صنایع چوب با ۵۰ درصد ظرفیت اسمی کار می کنند

پورمقدم گفت: بنابر آمار سالانه ۵.۵ تا ۶ میلیون متر مکعب چوب مصرف می شود، درحالیکه نیاز واقعی صنعت ۱۲ میلیون متر مکعب است.

بنابر آمار سالانه به طور متوسط حدود ۴۰۰ هزار تن چوب خام وارد می شود که برای واردات این میزان ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می شود.

روسیه بزرگترین صادرکننده چوب به کشور‌های جهان است که کشور‌هایی مثل چین و ترکیه مقادیر زیادی چوب از این کشور وارد می‌کنند.

در همین رابطه عباسعلی نوبخت رئیس سازمان جنگل ها گفت: در   طرح کاشت یک میلیارد درخت قرار است سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال کاشته شود و در این راستا امسال در حوزه منابع طبیعی و در بخش دولتی ۲۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله نهال در نهالستان‌ها تولید شده است.

نوبخت می گوید: در برنامه چهار ساله در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، ۳۰ درصد معادل ۳۰۰ میلیون اصله نهال‌های تولید شده به عرصه‌های جنگلی، ۳۰۰ میلیون اصله نهال برای زراعت، ۲۰۰ میلیون اصله نهال به فضای سبز و ۲۰۰ میلیون اصله نهال به بخش بیابان‌های کشور اختصاص خواهد یافت.

کامران پور مقدم مجری طرح زراعت چوب سازمان جنگل ها گفت: سالانه ۲ تا ۲.۵ میلیون مترمکعب چوب از محل زراعت چوب با گونه های سریع الرشد و همکاری بخش دولتی و خصوصی تامین می شود.

او با بیان اینکه طرح زراعت چوب نیازمند طرح های حمایتی و تسهیلاتی در قالب کمیته های فنی و اعتباری است، افزود: بخشی از این طرح در قالب پرداخت تسهیلات به متقاضیان است، براین اساس حمایت هایی از متقاضیان تحت عنوان نهال های اصلاح شده رایگان در اختیار متقاضیان قرار می دهیم.

پورمقدم با بیان اینکه کارخانجات صنایع چوب با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت اسمی کار می کند، گفت: بنابر آمار سالانه ۵.۵ تا ۶ میلیون متر مکعب چوب مصرف می شود، درحالیکه نیاز واقعی صنعت ۱۲ میلیون متر مکعب است.

مجری طرح زراعت چوب ادامه داد: بنابر آمار سالانه بخشی از چوب مورد نیاز صنایع از طریق واردات خرده چوب، چیبس چوب، بخشی الوار و چوب آلات کم قطر و بخش دیگر از طریق هرس درختان باغی تامین می شود.

به گفته او، اگر قرار باشد تمام نیاز صنایع را در قالب زراعت چوب تامین کنیم، رقمی حدود ۳۰۰ هزار هکتار باید زراعت چوب داشته باشیم که براین اساس حداقل ۴ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در تامین نیازهای چوبی داریم.

براساس اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت، طرح کاشت درختان در زراعت چوب که بخشی مربوط به اراضی اشخاص است، نهال رایگان تامین می کنیم.

نقی شعبانیان معاون سازمان جنگل گفت: بنابر آمار سالانه حدود ۱۲ میلیون متر مکعب چوب مورد نیاز است که حدود ۵ میلیون متر مکعب معادل ۲۳ درصد از طریق زراعت چوب و گونه‌های باغی و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود.

به گفته او، سال ۹۶ قانون توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها تصویب شد، اما در عمل مدیریت در این بخش متوقف شد که این امر مشکلات متعددی ایجاد کرد.

شعبانیان ادامه داد: با توقف بهره برداری از جنگل ها، زراعت چوب در دستور کار قرار گرفت که براین اساس توسعه زراعت چوب  در راستای حفظ جنگل، جلوگیری از برداشت غیرمجاز و قاچاق چوب در دستور کار قرار گرفت.

معاون امور سازمان جنگل سطح کنونی زراعت چوب در کشور را ۱۱۵ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: امسال ۲ میلیون و ۸۷۰ هزارتن چوب از طریق زراعت چوب تامین می شود.

او در ادامه گفت: بنابر آمار در سال گذشته ۱۲ میلیون مترمکعب مصرف چوب توسط کارخانجات مصرف شد که ۵ میلیون متر مکعب از طریق واردات و ۳ میلیون بصورت قاچاق وارد شده است.

شعبانیان گفت: برای جلوگیری از قاچاق چوب ردیف اعتباری مستقل باید دیده شود تا طرح های جنگل کاری اجرا شود.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/8x77
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان