سه‌شنبه 2 مرداد 1403

موج سرما مصرف گاز را افزایشی کرد

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز:با توجه به تشویق های ویژه برای صرفه جویی در مصرف گاز، باز هم با افزایش این انرژی روبرو شدیم. 

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ سعید عقلی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به مصرف بالای گاز در سال جاری با وجود افزایش سه درجه‌ای دما اظهار داشت: مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده به ۵۵۰ میلیون متر مکعب رسیده است که با توجه به افزایش سه درجه‌ای دما که در سال جاری داریم مصرف گاز باید تغییر چشمگیری داشته باشد در حالی که این گونه نیست.

وی ادامه داد: البته تنها عامل این افزایش مصرف نیست زیرا بخش تجاری و غیر عمده هم سهم قابل توجهی در این بخش دارند. متأسفانه شاهدیم که در بخش تجاری از سیستم‌های گرمایشی برای فضاهای خالی استفاده می‌شود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به اعمال تشویق از ۱۵ آذر تا پایان فصل سر سال خاطر نشان کرد: تشویق‌های ویژه ای در نظر گرفتیم که از ۱۵ آذر تا پایان فصل سرد اجرایی می‌شود. این تشویقی‌ها مضاف بر اینکه پلکان اول تا سوم در نظر گرفته شده است پلکان‌های چهارم تا هشتم نیز با کاهش ۱۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته جدا از اینکه یارانه مناسبی به آنها تخصیص داده می‌شود و قبوض مجانی دریافت می‌کنند پاداش‌های ویژه ای وجود دارد که قصد داریم آن را نقدی پرداخت کنیم و در صورتی که مشکل قانونی آن برطرف شود اعمال می‌شود.

عقلی اضافه کرد: همچنین تدابیر ویژه ای برای بخش تجاری در نظر گرفتیم مانند بخش خانگی که بالاتر از الگوی مصرف داشته باشند به زودی عملیاتی می‌شود، با تدابیر ویژه در بخش تجاری مصارف غیر مجاز مانند گرم کردن فضاهای باز که از قشر مرفه جامعه هستند قبوض توجهی هستند دریافت می‌کنند.

وی در رابطه با قطعی گاز ویلاهای خالی از سکنه خاطر نشان کرد: ویلاهای خالی از سکنه ویلاهای هستند که آخر هفته‌ها برای تفریح به ویلای خود می‌روند و در این مدت باید سیستم گرمایشی به خصوص بخاری‌ها خاموش باشند زیرا در هیچ کجای جهان گاز برای فضای خالی استفاده نمی‌شود. برای شناسایی این خانه‌ها زمانی که کنتور گاز مصرف را نشان می‌دهد و کنتور آب بدون مصرف است نشانگر خالی بودن آن ویلا است و حتی با مراجعه فیزیکی این امر قابل شناسایی و انجام است.

وی در خاتمه اضافه کرد: در ۹ ماهه سال جاری گاز تحویلی به صنایع ۶ درصد و به نیروگاه‌ها ۱۳ درصد فزایش داشته است. همچنین در حال حاضر ۶۰ درصد از نیروگاه‌ها از سوخت گاز استفاده می‌کنند.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/e540
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان