چهارشنبه 3 مرداد 1403

ابهام در قیمت‌گذاری انواع فرآورده‌های شیرخشک اطفال

رئیس انجمن شیرخشک نوزاد معتقد است که کاهش حقوق گمرکی برای شیر خشک اطفال منجر به کاهش قیمت شیر خشک  نشده است.

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛ هانی تحویل زاده در پاسخ به اینکه آیا کاهش حقوق گمرکی واردات شیرخشک و مواد اولیه آن تاثیری در کاهش قیمت تمام شده محصول نهایی دارد یا خیر؟ گفت:در سنوات گذشته با نظر کارشناسی سازمان غذا و دارو این حقوق گمرکی از ۳ درصد به یک درصد تغییر می‌کرد. بنابراین در حال حاضر این موضوع فقط جنبه قانونی به خود گرفته است.

وی افزود: کاهش حقوق گمرکی واردات مواد اولیه شیرخشک نوزاد تاثیری در قیمت تمام شده ندارد زیرا قبلا هم این موضوع اجرایی می‌شد.

تحویل زاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه سازمان غذا و دارو نرخ ارز واردات مواد اولیه شیرخشک اطفال را ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد، گفت: بعد از این اقدام، بانک مرکزی نیز طی بخشنامه‌ای اعلام کرد مهلت تسویه حساب مابه‌التفاوت ارز ترجیحی فقط دوماه است.  این یعنی مواد اولیه‌ای که قبل از تغییر نرخ ارز در کارخانجات موجود بوده و محموله‌هایی که از قبل با نرخ ۴۲۰۰ تومانی خریداری و هنوز از گمرک ترخیص نشده‌اند، مشمول تغییر نرخ قرار گرفته و تولید کننده مکلف است ظرف دو ماه مابه‌التفاوت ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و ۴۲۰۰ تومانی را بپردازد.

وی تصریح کرد: فرآیند تولید محصول، آزمایشات مربوطه، تحویل محصول به شرکت پخش، توزیع در داروخانه‌ها، تسویه حساب داروخانه با شرکت پخش و نهایتا تسویه حساب شرکت پخش با تولیدکننده در حدود ۸ ماه به طول می‌انجامد و پرداخت مابه‌التفاوت ظرف ۲ ماه اعمال برای هیچ تولیدکننده‌ای میسر نیست.

رئیس انجمن شیرخشک نوزاد در پایان گفت:  جهت تسویه‌حساب  مابه‌التفاوت نرخ ارز، ۸ ماه به کارخانجات فرصت داده شود تا بتوانند از محل فروش کالا به قیمت جدید، بدهی خود را پرداخت کنند. همچنین با توجه به حجم نقدینگی مورد نیاز، حتما خط اعتباری جدیدی به کارخانجات تخصیص داده شود و به طور فوری قیمت‌گذاری انواع فرآورده‌های شیرخشک اطفال بر اساس مدارک و مستندات روز انجام شود.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/v3ql
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان