سه‌شنبه 2 مرداد 1403

روسیه به دنبال اکتشافات جدید برای جایگزینی ذخایر نفتی

روسیه در یک سال اخیر از ذخایر جدید نفت خام و میعانات گازی حدود 550 میلیون تن استفاده کرده است. 

به گزارش پایگاه خبری اکوبان نیوز؛  داده‌های کمیسیون دولتی روسیه نشان داد ذخایر گاز طبیعی نیز در سال ۲۰۲۳ به طور کامل جایگزین شد، زیرا ذخایر جدید ۷۰۵ میلیارد متر مکعب و تولید گاز، ۶۴۲ میلیارد متر مکعب بود.

با وجود داده‌هایی که نشان می‌دهد ذخایر کاملا جایگزین شده، روسیه ممکن است در عرضه بخشی از تولید نفت و گاز آینده خود در بازارهای بین المللی با مشکلاتی مواجه شود. بخش عمده نفت خام و سوخت روسیه، بازارهای جدیدی در آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا پیدا کرد، اما صادرات گاز طبیعی پس از آغاز جنگ در اوکراین، کاهش یافته است.

پس از آن که روسیه عرضه گاز به چندین کشور اتحادیه اروپا را متوقف کرد و منفجر شدن خط لوله زیردریایی نورد استریم در دریای بالتیک در اواخر سال ۲۰۲۲، صادرات گاز شرکت گازپروم به اروپا از طریق خط لوله، در سال ۲۰۲۳، به میزان ۵۵.۶ درصد کاهش یافت.

طبق محاسبات رویترز که بر مبنای داده‌های گروه انتقال گاز اروپایی Entsog و گزارشهای روزانه گازپروم درباره ترانزیت از طریق اوکراین بوده است، حجم روزانه گاز روسیه از طریق خط لوله به اروپا، از ۱۷۴.۸ میلیون متر مکعب در سال ۲۰۲۲، به ۷۷.۶ میلیون متر مکعب در سال ۲۰۲۳ کاهش یافت.

بعلاوه، روسیه در بحبوحه چالش‌های رو به رشد، ممکن است مجبور شود برنامه‌های خود را برای افزایش قابل توجه صادرات گاز خط لوله به شرق و صادرات گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) به تاخیر بیاندازد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین و کاهش حجم صادرات گاز به اروپا، برای صادرات گاز از طریق خط لوله، بیشتر به بازار چین متکی بوده است اما به نظر می رسد که مذاکرات در خصوص خط لوله دوم به چین متوقف شده است و همزمان، تحریم‌های غرب علیه مسکو تشدید شد و پروژه جدید صادرات ال‌ان‌جی در قطب شمال شود که قرار بود امسال راه اندازی شود را هم دربرگرفته است.

لینک کوتاه خبر: https://ecobannews.com/b359
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویـــژه اکـوبان

آخرین اخبار اکوبان

پر بازدید ترین اخبار اکوبان

مطالب مشابه در اکوبان